Vendula Kreplová

Vendula Kreplová

Psaní je mým životem. Ačkoliv jsem vystudovala film, vždycky se nakonec vrátím k psanému slovu. Proto kromě práce vedoucí knihovny působím i jako novinářka na volné noze.

Historie odjakživa byla mým velkým koníčkem. Protože jsem se v útlém věku začala věnovat psaní, využívala jsem dějiny jako inspirační zdroj k mé tvorbě, jako studnici mnoha nápadů. Čím více toho člověk o historii čte, tím na podivuhodnější události a osobnosti natrefí. Brzy mi začalo být jasné, že z historie se toho můžeme hodně naučit a zároveň nechat popustit uzdu představivosti.

Ačkoliv mě historie zajímá jako celek, několik období u mě hraje prim. Jde zejména o éru vlády rodu Tudorovců v Anglii, tedy konec 15. až začátek 17. století. Fascinuje mě viktoriánská Anglie a její přechod od tradiční společnosti k počínající modernizaci nadcházejícího 20. století. Ve stejnou dobu se ráda vracím pár tisíc let zpátky, do období starověku, zejména Řecka, ale Řím, Keltové a Egypťané ve starověku jsou tématem, o kterém se vždy ráda dozvím víc.

Kromě historie mě zajímá v nemenší míře i mytologie a folklor různých kultur. Božská mytologie i nejrůznější nadpřirozená stvoření vystupují ve více mých literárních dílech. Ačkoliv by se mohlo zdát, že mytologie a folklor nemají s historií nic společného, opak je pravdou. To, čemu lidé v průběhu staletí věřili, utvářelo jejich způsob života a podobu tehdejší společnosti. Všechno je tak propojené se vším, což je další věc, která mě na historii natolik přitahuje. Zkoumat její souvislosti není práce, nýbrž radost. Kromě psaní a čtení o historii ji ráda poznávám i osobně díky cestování po nejrůznějších více či méně dávnověkých památkách.

Ve volném čase kromě psaní a čtení ráda cvičím, poslouchám hudbu, sleduji filmy a seriály, hraji deskové a karetní hry a trávím čas s rodinou a přáteli.

E-mail autora [email protected]