Na Temu jsem nakoupila za 1 026 Kč věci, které z mé 40 let staré kuchyně udělaly designový skvost
Stála jsem uprostřed kuchyně z osmdesátých let a věděla jsem, že nemám na rekonstrukci ani korunu. Pak jsem objevila Temu a rozhodla se pro experiment. Za tisícovku jsem koupila samolepicí fólie, 3D obklady a pár drobností. Výsledek? Ani sama nevěřím, co se dá zvládnout za víkend.
Moje kuchyň vypadala přesně tak, jak si představíte osmdesátky v paneláku. Hnědá dvířka s dřevodekorovou texturou, zažloutlá pracovní deska a obklady v barvě, kterou by dnes nikdo nedokázal pojmenovat. Čtyřicet let služby a každý den mi připomínala, že bych potřebovala změnu. Jenže rekonstrukce? To by znamenalo minimálně sto tisíc. Peníze, které prostě nemám.
Seděla jsem večer na gauči a scrollovala mobil, když mi vyskočila reklama na Temu. Samolepicí fólie na kuchyňská dvířka za pár korun. Vypadalo to skoro podezřele levně. Ale co jsem měla ztratit? V nejhorším bych utratila tisícovku a zůstala u staré kuchyně. Tak jsem začala přidávat věci do košíku.
Nákupní seznam za 1 026 Kč
Vybrala jsem si samolepicí vinylovou fólii na dvířka v matné šedé barvě – moderní, neutrální, přesně to, co jsem chtěla. Pak fólii na pracovní desku s imitací mramoru. Vypadala na fotkách luxusně, ale pořád jsem si říkala, jestli to nebude vypadat lacině naživo. Do košíku jsem přidala ještě 3D epoxidové obklady na stěnu – ty bílé lesklé panely, které vypadají jako pravé obklady, ale lepí se jako tapeta. Nakonec moderní kovové úchytky v černé matné a LED pásky pod horní skříňky, protože proč ne.
Celkem 1 026 korun. Zaplatila jsem a čekala. Trvalo to asi dva týdny, než balíky dorazily. Otevírala jsem je s mírnou nervozitou. Materiály vypadaly solidně. Fólie byly silnější, než jsem čekala, úchytky kovové. Možná to opravdu půjde.
Sobotní ráno plné pochybností
V sobotu ráno jsem si udělala kafe, rozložila všechno na stole a začala. První krok: sundát všechna dvířka. Šroubovák, trocha síly a za hodinu jsem měla kuchyň bez dvířek. Vypadala ještě hůř než předtím. Začala jsem pochybovat.
Vzala jsem první dvířko a začala lepit fólii. Instrukce říkaly: odmastit, změřit, odlepit papír po částech a uhladit stěrkou. Znělo to jednoduše. Nebylo. První pokus skončil bublinami a záhyby. Strhla jsem fólii, začala znovu. Pomalu, kousek po kousku. Druhé dvířko už šlo líp. U čtvrtého jsem měla systém.
Nejhorší byl moment, kdy jsem měla hotovou půlku dvířek a vypadaly skvěle – a druhá půlka pořád ležela na zemi. Říkala jsem si, jestli to vůbec dokončím.
Pracovní deska byla další výzva. Musela jsem ji dokonale odmastit, pak odměřit fólii s rezervou. Lepila jsem ji od jednoho kraje, postupně odlepovala papír a tlačila vzduch ven. Trvalo mi to skoro dvě hodiny. Ale když jsem viděla ten mramorový vzor na místě staré hrůzy, cítila jsem, že to má smysl.
3D obklady a finální úpravy
Neděle. Obklady. Ty 3D epoxidové panely se lepí na staré obklady, takže jsem nemusela nic seškrabávat. Jen očistit, nalepit, zatlačit. Lepila jsem je od rohu, panel po panelu. Z větší vzdálenosti vypadaly opravdu jako pravé obklady. Teprve po hmatu člověk pozná, že je to levná imitace.
Pak přišly na řadu úchytky. Staré jsem vyšroubovala, nové našroubovala. Černá matná proti šedé – kontrast, který celé kuchyni dodal šmrnc. A nakonec LED pásky. Nalepila jsem je pod horní skříňky, zapojila do zásuvky. Teplé bílé světlo rozsvítilo pracovní desku.
Stála jsem uprostřed kuchyně a nemohla uvěřit, co vidím. Tohle byla pořád ta samá místnost. Ale vypadala jako z katalogu IKEA.
Proč jsem spokojená
Kuchyň vypadá luxusně. Přátelé se ptají, kolik mě stála rekonstrukce. Říkám tisícovku a nevěří. Netuším, jak dlouho to vydrží. Ale když se za rok něco odlepí, tak si zase můžu za další tisícovku nakoupit nové materiály.
Samozřejmě, není to dokonalé. Když se podíváte zblízka, poznáte, že to není keramika. Když otevřete skříňku, vidíte, že vnitřek je pořád starý. Ale z dálky? Nikdo nic nepozná. A hlavně – já se tam cítím líp. Ráno vařím kafe a těším se, že vstoupím do té kuchyně.
Nejsem designérka. Nejsem kutilka. Jsem normální ženská, která chtěla změnu a neměla na ni peníze. Temu mi dalo šanci zkusit to sama. A ono to vyšlo.
pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce.