S hranolkami/s hranolky? Nezapomněl jsi si/nezapomněl sis? Vcelku/v celku? Češtinářka vysvětluje triky našeho rodného jazyka

S hranolkami/s hranolky? Nezapomněl jsi si/nezapomněl sis? Vcelku/v celku? Češtinářka vysvětluje triky našeho rodného jazyka

Foto: aquaq / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Mgr. Markéta Gregorová, Ph.D. je korektorkou a překladatelkou z angličtiny do češtiny na volné noze. Na svém twitterovém účtu nás pravidelně a vtipně zásobuje tipy do života ze světa záludné češtiny, se kterými se setkáváme v každodenním psaném i mluveném projevu, a které často bývají (a konečně zase brzy budou) tématem „odborných“ diskuzí nad pivečkem.

S hranolkami, nebo s hranolky?

Dáváte si něco s hranolkami, nebo s hranolky? Pokud chcete stolovat spisovně, dejte si to s hranolky! Náležitá totiž není hranolka rodu ženského, nýbrž hranolek rodu mužského. Máme ten hranol (ne *ta hranol), proto máme i zdrobnělinu ten hranolek. Logické, ne?

Nezapomněl jsi si, nebo nezapomněl sis?

Jak je to správně: nezapomněl jsi si, nebo nezapomněl sis umýt ruce? Sisi z toho prosím vynechejme a dejme stručně „sis“ nebo „ses“ (ne *jsi si, *jsi se). Takže pěkně: Nezapomněl ses vyčůrat? Nezapomněl sis umýt ruce?

Patálie, nebo lapálie?

Pletete si slova patálie a lapálie? Pozor na to, jsou to téměř protiklady! Zatímco patálie je, když je něco v prd…, chci říct, když je něco vážný problém (obojí je od p); lapálie je jen drobná nepříjemnost. Takže: pandemie je patálie; rozlité kafe je lapálie.

Facebook, nebo facebook?

Píše se facebook, nebo Facebook? Sociální sítě mají velké písmeno, když míníme vlastní jméno firmy či sítě, tj. ve frázích společnost či sociální síť Facebook. Malé písmeno se píše, když se míní druh sítě, tj. dát to na facebook či lajkovat na facebooku.

Vcelku, nebo v celku?

Píšeme vcelku, nebo v celku? Záleží! Vcelku dohromady píšeme ve smyslu docela či zhruba. Např. Jak se máš? Vcelku to ujde. V celku zvlášť píšeme (paradoxně) ve smyslu jednoho kusu, tedy nerozděleného na části. Např. Ten eidam mi dejte v celku – nekrájet.

Hold, nebo holt?

Plete si hold vs. holt? Hold je projev úcty, zatímco holt má význam zkrátka a dobře. Pomůcka: když něčemu vzdáváte hold, holdujete tomu (slyším d, píšu d). Když ničemu neholdujete, vylučovací metodou správně vyvodíte, že v tomto případě jde o holt s „t“.

Ta okurka, nebo ten okurek?

Je u vás okurka holka, nebo okurek kluk? Podle pravidel je náležitě okurka rodu ženského, zatímco varianta okurek rodu mužského je toliko moravský dialekt. Takže: korektně je ta okurka! (Byť já jako moravská rodačka bych okurku do huby nedala.)

Reklama
Zdroj článku:
Reklama