Nový objev: Krevní test umí předpovědět přesnější termín porodu

Nový objev: Krevní test umí předpovědět přesnější termín porodu

Foto: Shutterstock.com

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Většina těhotných žen touží vědět, kdy přesně porodí. Jednoho dne jim to pomůže zjistit krevní test.

V současnosti se udává termín porodu obecně zhruba 40 týdnů od prvního dne poslední menstruace. Některé ženy ale porodí týdny před tím, zatímco jiné až dlouho po tomto datu a je nutné, aby byl porod vyvolán.

Délka trvání těhotenství

Těhotenství začíná splynutím mužské a ženské pohlavní buňky (vajíčka a spermie) a končí porodem plodu.

POZOR! Těhotenství se počítá od prvního dne poslední menstruace, nikoliv od termínu oplodňující soulože, a to v týdnech. Těhotenství trvá 40 týdnů - tedy 10 lunárních (čtyřtýdenních) měsíců (což odpovídá 9 měsícům kalendářním). Vzhledem k rozdílu v počítání lunárních a kalendářních měsíců, je z pohledu lékaře nejpřesnější udávat délku gravidity právě v týdnech (přepočítávání na kalendářní měsíce se prakticky neužívá).

/as. MUDr. Romana Gerychová, MUDr. Radan Doubek/

Signály plodu

Ina Stelzerová a její kolegové ze Stanfordské univerzity v Kalifornii zkoumají nový přístup, který zahrnuje sledování toho, jak tělo ženy reaguje na signály plodu a připravuje se na porod. „Krev ukazuje, že se blíží narození," říká.

Tým Stelzerové odebral vzorky krve 53 těhotným ženám a testoval je jednou až třikrát během očekávaných posledních 100 dnů těhotenství. Vědci zkoumali téměř 5 000 biochemikálií a provedli více než 2 000 testů na imunitní buňky v jejich krvi.

Změny v krevních biomarkerech

Tým vědců zjistil, že dva až čtyři týdny před porodem došlo ke změně v hormonálních vzorcích žen a poklesu zánětlivé aktivity imunitních buněk, což se projevuje právě změnami v krevních biomarkerech.

Reklama

Model předpoví datum

Vědci vytvořili predikční model využívající 45 biomarkerů a testovali jej na dalších 10 ženách. Model předpověděl pravděpodobné datum porodu, který byl u každé ženy 17 dnů od jejich skutečného data narození dítěte, ať už před nebo po něm. Stelzerová věří, že jak budou do modelu přidávána data více rodiček, bude model přesnější. Vědci dosud netestovali, zda by model fungoval také v případě vícečetných těhotenství nebo těhotných trans-mužů.

Komerční testování v budoucnu

Pokud se z tohoto krevního testu stane komerční záležitost, bude užitečné zjišťovat, zda je pravděpodobné, že těhotné ženy porodí předčasně, říká Rachel Tribe z King's College London (KCL). 

V tuto chvíli to vyžaduje odebrat rodičce stěr vaginální tekutiny a provést sken pro měření polohy děložního čípku.

Takový typ testu by také mohl pomoci v případě, že se lékaři obávají stavu plodu a chtějí vědět, zda se blíží narození dítěte nebo zda je potřeba vyvolat porod, říká Andrew Shennan rovněž z KCL.

Reklama
Zdroj článku:
newscientist.com
Reklama