O 90 % menší spotřeba, o 85 % nižší náklady, okamžitě plný výkon, neblikají: O jaký zdroj světla jde a kolik s ním ušetříte za rok?

O 90 % menší spotřeba, o 85 % nižší náklady, okamžitě plný výkon, neblikají: O jaký zdroj světla jde a kolik s ním ušetříte za rok?

Foto: Champiofoto/ Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Zkratka „LED“ v češtině znamená světelná emisní dioda. Toto svítidlo bylo vynalezeno v roce 1962 a bylo zpočátku používáno pouze jako kontrolka na elektronických zařízeních. Od té doby se výkon LED diod zvýšil více než tisícinásobně! Jako moderní zdroj světla jsou nepostradatelné.

Jak fungují?

Jako součást dnešních LED diod se používají vysoce účinné ploché elektronické čipy vyrobené ze speciálních polovodičových sloučenin. Když touto pevnou látkou protéká elektřina, začne svítit, „emituje“ světlo. Se speciálními difuzory lze toto světlo rozptylovat jako u žárovky. Pomáhá přitom také ochranný plastový kryt okolo jednotlivých LED diod, který zlepšuje výstup světla.

Nejmenší zdroj, jakákoliv barva

S délkou hrany asi jeden milimetr patří LED diody mezi nejmenší dostupné zdroje světla a mohou produkovat téměř jakoukoliv barvu světla. Pouze v oblasti zeleno-žlutého viditelného světla existuje mezera, kterou ale nevnímáme.

Samá pozitiva

Odolné a energeticky úsporné LED diody lze nyní nalézt všude v domě. Okamžitě jsou k dispozici s plným výkonem a neblikají, jak to známe u energeticky úsporné žárovky. Spotřebovávají až o 90 % méně energie než klasické žárovky!

Jsou LEDky opravdu úsporné?

Světlo představuje 9 % průměrné celkové spotřeby elektřiny za rok. Vyvstává tedy otázka: jak si LED diody stojí v porovnání s jinými žárovkami, pokud jde o náklady a přínosy? Porovnáme měrný výkon světelného zdroje, spotřebu energie a náklady za rok s klasickou 60 W žárovkou – na základě pěti hodin svícení denně a ceny 4,34 Kč za kWh:

Směrné hodnoty LED žárovka Úsporná zářivka Halogenová žárovka Klasická žárovka
Spotřeba 8 – 9 W 12 W 45 W 60 W
Jas 806 lm 600 lm 630 lm 710 lm
Náklady/rok 71,28 Kč 95,05 Kč 356,42 Kč 475,23 Kč
Zdroj: Základy technologie LED diod, bauhaus.cz

Shrnutí:

LED je vítězem ve všech třídách. Jejich kupní cena je sice vyšší než u jiných žárovek, ale díky jejich dlouhé životnosti v trvání až 6 let (při nepřetržitém provozu!) a o 85 % nižším provozním nákladům ve srovnání s klasickou žárovkou, se investice rychle vrátí.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama