Dvě rarity: Pákistánská policie chytá zločince na kolečkových bruslích. Polovina jednotky jsou ženy

Dvě rarity: Pákistánská policie chytá zločince na kolečkových bruslích. Polovina jednotky jsou ženy

Foto: Stanislav Fridkin / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Podle agentury Reuters policie v největším pákistánském městě Karáčí nasadila ozbrojenou jednotku na kolečkových bruslích, aby omezila krádeže a obtěžování v rušných ulicích. Zatímco policie tvrdí, že jednotka má úspěch, kritici ji považují za pouhou snahu upoutat pozornost.

Dvacetičlenná policejní jednotka oděná v černém, která je složena z poloviny ženami, prošla přísným výcvikem. Jezdili v kruhu se zbraněmi namířenými dolů a unisono zvedali a spouštěli ​​zbraně. „Cítili jsme, že musíme přijít s inovativním přístupem ke kontrole pouliční kriminality," řekl šéf jednotky Farrukh Ali s vysvětlením, že policisté na kolečkových bruslích mohou snáze pronásledovat zloděje na motocyklech ve velkoměstech s více než 20 miliony obyvatel.

Ali připustil, že policie na kolečkových bruslích nemohla být rozmístěna po více částech Karáčí kvůli špatnému stavu vozovek plných výmolů a nerovným chodníkům, ale uvedl, že budou posláni na veřejná místa s vyšším výskytem krádeží a obtěžování.

Rovnost a posílení postavení žen

Vysoký představitel provinční policie Maksúd Ahmad ale zdůrazňuje, že nová policejní jednotka, v níž mnohé členky pocházejí z chudých venkovských oblastí provincie Sindh, také posiluje postavení žen ve společnosti. „Snažíme se prosazovat rovnost mužů a žen na pracovištích, což ale není vždy možné kvůli zavedeným tradicím,“ konstatuje.

„To je jen začátek," řekla policistka jednotky Aneelaová. „Bruslení nám opravdu prospěje. S tímto tréninkem se můžeme velmi rychle dostat do úzkých uliček, kam je obvykle těžké se dostat.“

Když byli na prvních záznamech z výcviku jednotky v Karáčí spatřeni policisté nesoucí těžší zbraně, byly vzneseny obavy o jejich bezpečnost, ale Ali uvedl, že jednotka bude nosit pouze ruční palné zbraně, čímž se sníží riziko odražených střel.

Očekává se, že policie na kolečkových bruslích, která jde ve šlépějích podobných jednotek v Evropě i jinde, začne oficiálně operovat příští měsíc, ale nedávno byla spatřena v místě konání pákistánského kriketového turnaje Super League. Vycvičená jednotka už začala hlídat rušnou pláž v Karáčí.

Reklama

„Vidět jsou zde v čistých uniformách od rána, což nám dává pocit bezpečí, protože i ve dne zde dochází k únosům," řekl místní obyvatel Muhammad Azeem.

Většina obyvatel Karáčí se shodne na tom, že pohled na ozbrojené policisty bruslící po nákupním centru je zvláštní. „Pro veřejnost je to nový koncept,“ líčí pětadvacetiletá Sijeda Aimanová, která v jednotce působí. „Když jsme s bruslením začaly, byly jsme nadšené, ale také nervózní, že spadneme. Jakmile je ale člověk v terénu, strach zmizí,“ dodává. 

Mají vylepšit obraz

Maksúd Ahmad z policie provincie Sindh uvedl, že nová bruslařská policejní jednotka,  která se poprvé objevila na veřejnosti loni v prosinci, byla částečně vytvořena v reakci na kritiky veřejnosti, podle níž policisté v Karáčí neumějí komunikovat s občany.

„Lidé by měli mít pocit, že jsme jejich přátelé a že jsme tu proto, abychom je chránili,“ řekl. „Hlavním posláním bruslících policistů je ale boj proti terorismu a střežení veřejných prostor, včetně parků a kriketových stadionů,“ dodal. 

Reklama
Zdroj článku:
Reklama