Kolik pavouků sníme ve spánku? Mýtus nebo realita?

Kolik pavouků sníme ve spánku? Mýtus nebo realita?

Foto: Shutterstock.com

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Arachnofóbové mezi námi to již určitě slyšeli. Někteří odhadují, že během našeho spánku sníme průměrně 8 pavouků za rok. Číslo, které mnohé z nás děsí. Je to tedy pravda?

Všichni, co se těchto bezobratlých mrňousů bojí si mohou oddechnout. Je to spíše taková babská povídačka. Podle francouzského magazínu Futura Sciences jsou šance na pozření pavouků ve spánku téměř nulové. Vysvětlíme proč.

Jak tento mýtus vznikl?

Základem by pravděpodobně mohl být článek Lisy Holstové z 90. let. Podle informací Futura Sciences si autorka vymyslela několik scénářů a falešných anekdot, aby přidala na důvěryhodnosti mýtu o snědení osmi pavouků během noci. Stránka Snopes, která se zabývá zamezením šíření takzvaných fake-news (ang. falešné zprávy) na internetu informace o pavoucích popřela a naznačila, že se autorka inspirovala knihou z roku 1954 o mýtech souvisejících s hmyzem, aby pavoučí fámu rozšířila. Jejím cílem bylo zjištění, zda by se čtenáři chytili návnady a uvěřili. Tento příběh ovšem vzbuzuje jisté pochybnosti, protože existence jejích článku nebyla nikdy potvrzena.

Proč je nepravděpodobné, že by tento mýtus mohl být pravdou?

Náhody nejsou nemožné, ale i tak předpoklad, že sníme osm pavouků ročně, je trochu moc. Pavouci jsou velmi citliví na vibrace, a proto by se ke spícímu člověkovi jen tak nepřiblížili. Dave Clarke, ošetřovatel bezobratlých z londýnské zoo, řekl britským médiím v rozhovoru, že většina predátorů neútočí na zvířata větší než oni, protože by souboj nemuseli vyhrát. Také potvrdil, že pavouci jsou citliví i na teplo, proto by nám nezkřížili cestu, aniž by si to uvědomovali. Natož pak lézt do našich úst, která vydechují teplý vzduch. „Prostě se o nás nezajímají,“ dodává odborník.  

Nehledě na to, že abychom pavouka snědli, musíme spát s otevřenými ústy. Což ne všichni děláme. Také by pavouk musel v našich ústech nějakou dobu zůstat, než bychom reflexivně polkli.

Proč máme z pavouků strach?

Strach z pavouků je velmi běžný a způsobuje někdy až panické reakce při setkání s těmito mnohonohými tvory. Arachnofobie se může projevovat příznaky jako zvýšený tep, nevolnost, bolest hlavy, záchvat paniky a úzkost. Někdy může člověk dokonce omdlít. Odkud ale tento strach pochází?

Reklama

Podle některých může tento strach pocházet od našich předků. Vzhledem k tomu, že kousnutí od nějakých druhů pavouků může být smrtelné, mohli bychom v sobě mít zakořeněný pud držet se od nich dál. Nebo jinou traumatickou událostí s pavouky spojenou. Nesmíme zapomenout také na média, která v nás tento strach posilují. Zejména prostřednictvím sci-fi filmů a knih, v nichž tito malí bezobratlovci figurují v hororových rolích.

A na závěr, pokud i přes všechna ujištění stejně pavouky doma nechcete:

4 rady, jak se zbavit pavouků v domě

Kaštany

Kaštany by měly mít na pavouky odpuzující účinek. Stačí je rozříznout na půl a umístit poblíž vašich dveří a oken.

Máta

Vůně mátových lístků také není pavoukům příjemná. Stačí rozmístit pár lístků v různých místnostech v domě.

Bílý ocet

Bílý ocet je další z látek, která pavouky odpuzuje. Zejména nastříkání do rohů, kde se pavouci většinou usazují, by mělo pomoci.

Slupky citrusů

Pomeranče, citróny, grapefruity a další citrusové plody (přesněji řečeno jejich slupky) také pomohou zabránit nezvaným osminohým návštěvníkům. Umístěte je u dveří a u oken, aby jejich vůně pavouky odrazovala.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama