Konspirační teorie – proč jim lidé tolik věří?

Konspirační teorie – proč jim lidé tolik věří?

Foto: Kaspars Grinvalds / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Mimozemšťani jsou skuteční. Pyramidy v Gíze jsou vlastně staré vesmírné lodě. Američtí demokraté obchodují s dětmi a ty pak pojídají. Konspiračních teorií je na světě nespočet, některé tak fantastické, že by se lidem o nich ani ve snu nezdálo, další až skoro věrohodné, ale s žádnými přímými důkazy. Co nás vede k tomu jim (alespoň některým) občas věřit?

V posledních letech mnozí upozorňovali na takzvané fake news, jak se jim vyhnout a jak je rozpoznat. Šíří se především po internetu, a hlavně po sociálních sítích. Často se stanou stavebním kamenem pro konspirační teorii. Víte, že jsme na Měsíci nikdy nepřistáli? Že se nikdy žádný holokaust nekonal? Že Finsko neexistuje? Všechny tyto teorie mají své pevné zastánce a věřící. Možná i vy věříte nějaké menší konspirační teorii? Třeba, že je zeměkoule ve skutečnosti placatá.

Co je vlastně na uvěření takové teorii špatného? V náboženství lidé přece také věří kde čemu, ale nikdo to nekomentuje. Dokud samozřejmě někdo někoho nediskriminuje/nebije/nezabíjí ve jménu víry. Stejně to funguje i s konspiračními teoriemi. Věděli jste, že existují takzvané Protokoly sionských mudrců, které hovoří o tom, jak židé skrz peníze jednou ovládnou svět? Byly vytvořené na začátku dvacátého století, aby pomohly antisemitistické propagandě nacistů. Ta, jak všichni víme vyústila v masakry židovského obyvatelstva během druhé světové války. A těmto falešně vytvořeným dokumentům i v dnešní době určitá skupina lidí věří.

Zvláště v časech nejistoty lidé hledají jednoduché a rychlé vysvětlení různých jevů, nehledě na to, zda je to vysvětlení správné a podložené vědeckými důkazy nebo ne. V některých případech se tato vysvětlení dokonce zdají logická či pravděpodobná. A pokud něco dává smysl, tak by to mohla být pravda, ne? Momentálně celý svět bojuje s pandemií COVID-19, lidé se bojí, a tak se různé teorie míchají s vědeckými poznatky, jak tato nemoc vznikla, jak se šíří, co na ni zabírá. Evropská komise má na svých webových stránkách dlouhý a podrobný postup, jak konspirační teorii rozpoznat a jak taková teorie vlastně vypadá.

Nedávno proběhly americké prezidentské volby. U těch minulých se spekulovalo, že byly ovlivněny Ruskem. Tentokrát kolovaly různé údajně diskreditující zkazky už před volbami. Spiknutí, pojídání dětí, tajné náboženské sekty. To vše přisuzovala republikánská strana USA demokratům. A protože to řekl někdo, komu věříte, znamená to, že to musí být pravda?

Konspirační teorie jsou všudypřítomné a stále vznikající. Měli bychom se informovat o faktech a důkazech, než uvěříme kdejaké spekulaci. A to zvláště v případě, že tato spekulace označuje jiného člověka nebo skupinu lidí jako původce nějakého negativního efektu. Protože přes všechny kampaně na rovnoprávnost a nediskriminaci všech lidí, se ve společnosti drží tendence utlačovat nebo obviňovat ostatní. Činy jednotlivce nedefinují činy a smýšlení skupiny.

Je třeba hledat fakta. Možná potom zjistíme, že dinosauři vlastně nevyhynuli, a že se nás světové vlády snaží otupit látkami ve vodě a v palivu letadel. Ještěže převařená voda tyto látky neobsahuje a letadla dnes létají sporadicky, že?

Reklama
Zdroj článku:
Kateřina Robová
Reklama