Mexická „Pařížská“ nese jméno Tatíčka Masaryka. Jeho socha je stejná jako na Hradčanech, busta v luxusním centru

Mexická „Pařížská“ nese jméno Tatíčka Masaryka. Jeho socha je stejná jako na Hradčanech, busta v luxusním centru

Foto: Eva Nejezchlebová / Creative commons, CC-BY-SA

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Obdoba pražské Pařížské ulice nebo pařížské Champs-Élysées se může pyšnit sympatickým „dohledem“ československého myslitele a zakladatele našeho státu. Nejluxusnější ulice 16. nejlidnatějšího města světa, devítimilionového Mexico City, je plná obchodů těch nejprestižnějších značek a restaurací pro…smetánku.

Věřili byste, že sochu a bustu našeho prvního československého prezidenta mají také v Mexico City, a dokonce se tam po něm jmenuje i jedna ulice? Mapu míst spjatých s československým velikánem vytvořili badatelé v Masarykově ústavu a Archivu Akademie věd ČR.

Interaktivní mapa Československa i zbytku světa zavede cestovatele na místa, která se pojí s životní i profesní dráhou našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Můžete se podívat, jak původně vypadala jeho chata na Beskydě, která symbolicky v den jeho nedožitých 102. narozenin 7. března 1952 vyhořela, nebo se podívat, kde všude najdeme Masarykovy sochy, pomníky či v kolika městech je po něm pojmenováno náměstí.

Hesla na interaktivní mapě se snaží jednak přiblížit Masarykovu životní a profesionální dráhu především na území meziválečné Československé republiky i za jejími hranicemi, jednak zachytit připomínání i politicky řízené mazání Masarykovy činnosti a odkazu z kulturní paměti regionů i občanů. Hledání je možné prostřednictvím fulltextu či za pomoci řady filtrů. Mapa představuje výsledky spolupráce s lokálními institucemi i řadou jednotlivců.

Tatíček Masaryk v Mexico City

V hlavním městě Spojených států mexických se nachází nejenom třída Prezidenta Masaryka, ale i jeho pomník,a to v luxusní čtvrti Polanco, popisuje web tg-masaryk.cz. Záměr na jeho umístění vznikl v krajanských kruzích už v roce 1968. Po revoluci v roce 1989 byl oživen a začalo se o něm jednat. Na konci devadesátých let se do této aktivity významně vložil Československý ústav zahraniční, zabývající se spoluprací s českými krajanskými spolky a sdruženími ve světě. Projekt pomníku T. G. Masaryka v Mexico City podporovala česká ambasáda, řada ministrů a pražský magistrát.

Reklama

Avenida Presidente Masaryk

V roce 1999 bylo vyjednáno jeho umístění na samotné třídě Prezidenta Masaryka v místě původní kašny. Byl získán souhlas památkářů a souhlas se zahájením samotné stavby, uvádí server tg-masaryk.cz.

„Prezident za prezidenta“

Město Praha později na oplátku schválilo návrh na pojmenování parku na Praze 6 jménem někdejšího mexického prezidenta Lázara Cárdenase. Díky podpoře pražského magistrátu se podařilo získat i sochu T. G. Masaryka. Rada města v čele s primátorem Janem Kaslem projekt památníku pro Mexiko ocenila a schválila návrh věnovat hlavnímu městu Mexika zvětšenou kopii sochy autora Otakara Španiela. 

Dva kontinenty, stejná socha

Stejná socha byla instalována v březnu 2000 na Hradčanském náměstí k 150. výročí narození T. G. Masaryka. Na stavbu pomníku byla vypsána i mezinárodní sbírka, která zajistila prostředky na přepravu sochy v dubnu 2000 a na projekt pomníku. Socha TGM obklopená květy v českých národních barvách a pamětní deska byly slavnostně odhaleny ve státní svátek dne 28. října 2000 společně pražským primátorem Kaslem a předsedkyní vlády Rosarií Roblesovou. Primátor Kasl současně předal donační listinu k soše.   

Busta v obchodním centru

V prosinci 2000 byla v obchodním domě na stejné ulici odhalena ještě busta T. G. Masaryka. Jedná se o kopii bronzové busty českého sochaře Josefa Mařatky, která je umístěna ve středu hlavní vstupní pasáže na sloupu ze zeleného mramoru, dodává server tg-masaryk.cz.

Reklama
Reklama