Neporušený mayský nález i po 1500 letech pokrytý barvou krve

Neporušený mayský nález i po 1500 letech pokrytý barvou krve

Foto: GTW / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Záběry hrobky v jižním Mexiku odhalily zjevně neporušenou pohřební komoru stále pokrytou krvavě červenou barvou.

Záběry hrobky v jižním Mexiku odhalily zjevně neporušenou pohřební komoru stále pokrytou krvavě červenou barvou.

Mimořádné záběry hrobky v archeologické lokalitě Palenque v jižním Mexiku odhalily zjevně neporušenou pohřební síň s červenými freskami, keramikou a kusy pohřebního rubáše vyrobeného z nefritu a perleti, popsala nález archeoložka Martha Cuevasová z Národního institutu antropologie a historie. Ukázala také sérii devíti postav zobrazených černě na živém, krvavě červeném pozadí. Archeologové tvrdí, že snímky z jedné z nejstarších hrobek panovníků nalezených v Palenque vrhnou nové světlo na raná léta kdysi velkého městského státu.

Opatrný průzkum

Národní institut antropologie a historie uvedl, že archeologové vědí o hrobce od roku 1999, ale nemohli do ní vstoupit, protože pyramida stojící nad ní je nestabilní a násilné vniknutí do komory by mohlo nástěnné malby poškodit. Cuevasová uvedla, že podlaha se zdá být pokryta sutinami a na záběrech není okamžitě zřejmé, zda hrobka obsahuje rozpoznatelné pozůstatky.

V roce 2011 byla malým otvorem ve stropě hrobky spuštěna kamera, která poskytla vzrušující pohled na nástěnné malby. Malby, které mohou zobrazovat devět pánů mayského podsvětí, byly stabilizovány a zakonzervovány, než bude hrobka dále vykopána.

Současnost

Reklama

Tým archeologů z mexického Národního institutu pro antropologii a historii vstoupil do skvěle vymalované mayské hrobky uvnitř chrámu Palenque XX, po 13 letech od jeho objevu, po konzultaci s desítkami specialistů o tom, jak nejlépe uchovat nález. Předpokládá se, že v hrobce jsou uloženy ostatky K'uka Bahlama I., zakladatele městské vládnoucí dynastie, který nastoupil na trůn v roce 431 našeho letopočtu.Královská nekropole?

Komora byla nalezena v silně narušeném pyramidovém komplexu známém jako Jižní Akropole, v oblasti Palenque pokryté džunglí nedaleko Chrámu nápisů, kde byla v 50. letech 20. století nalezena hrobka pozdějšího vládce Pakala. Zatímco Pakalova hrobka obsahovala slavný a silně vyřezávaný sarkofág, na záběrech z hrobky zveřejněných nedávno žádná taková struktura není vidět.

Ústav ve svém prohlášení uvedl, že „je velmi pravděpodobné, že roztříštěné kosti leží přímo na kamenné podlaze“. Doktor Cuevas však řekl, že objev vrhl nové světlo na rané vládce a jeho blízkost k dalším pohřebním místům naznačuje, že hrobka může být součástí pohřebního komplexu. „To vše nás vede k úvaze, že jižní Akropole byla v té době využívána jako královská nekropole," řekla.

Reklama
Reklama