Ztracené starověké město odkryli v Albánii. Bylo plné záhadných miniatur

Ztracené starověké město odkryli v Albánii. Bylo plné záhadných miniatur

Foto: Andrew Mayovskyy / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Pozůstatky dvou velkých starověkých kamenných staveb na vrcholu kopce poblíž Shkodry (Shkodër) v Albánii objevili archeologové z Varšavské univerzity. Ještě před několika lety se mělo za to, že se tam nacházejí pouze přirozené odlehlé kopce.

Dvě ze tří neobvyklých budov objevených na kopci u vesnice Bushat v severozápadní Albánii v roce 2018 vykopal tým vědců vedených vedoucím výzkumu prof. Piotrem Dyczekem, ředitelem Výzkumného centra starověku jihovýchodní Evropy na Varšavské univerzitě a Saimirem Shpuzou z Archeologického ústavu v albánské Tiraně. 

Podzemní průzkum

Místo vybrané pro ražbu nebylo náhodné, protože v roce 2018 vědci provedli v kopci geofyzikální průzkumy, které umožňují nahlédnout pod zem bez nutnosti fyzického zásahu. Jejich pozornost přitahovaly stavby, které připomínaly pevné zdi.

Proč osiřelo?

V helénistickém období se opevněné místo Bushat (tehdy Bassania) nacházelo mezi Scodrou, hlavním městem Illyrie, a řeckým městem Lissos. Přeživší zdi byly vyrobeny z velkých bloků místního kamene, které byly později znovu použity v okolních strukturách nebo se sesunuly po straně kopce, který za posledních 2000 let erodoval. Nebyly však odhaleny žádné známky násilí nebo požáru, které by vysvětlovaly opuštění města, řekl Dyczek. 

Miniaturní keramika

Analýza keramiky na místě naznačuje, že kopec byl poprvé obsazen ve druhém tisíciletí před naším letopočtem - fragmenty amfor z Itálie datované do třetího a druhého století před naším letopočtem a řecké poháry na víno se dvěma rukojeťmi. „Většina z nich je velmi malá," řekl Dyczek. „Ve starověku byly takové miniaturní nádoby buď hračkami, nebo kultovními předměty. Je těžké určit funkce, které na tomto místě měly.“ 

Zřejmě ne rezidence

Profesor Dyczek si myslí, že stavby nebyly využívány jako rezidence. Byly však vystaveny na kopci, takže musely mít prestižní charakter.  Měly pevné základy, široké 90 cm. Byla použita místní surovina – slepenec, nikoliv malta. Střechy byly pokryty střešními taškami speciálně profilovanými v řeckém stylu. „Mohli bychom dělat různé odhady, ale musíme počkat na výsledky dalšího výzkumu," uzavřel. 

Členové týmu stále hledají jakékoli důkazy, které by podpořily myšlenku, že by místem mohla být Bassania, město, o kterém se zmiňuje římský historik Livius ve svém popisu bitev mezi Římany a Gentiem, posledním ilyrským králem. 

Zdroje: www.archaeology.org, https://scienceinpoland.pl. Úvodní fotka od Mark Jelli / Shutterstock: Malebný výhled z pevnosti Rozafa v oblasti Shkodra (Shkodër) v Albánii.

Reklama
Reklama