Mluvte jako Viking! 10 běžných slov starobylého norského původu

Mluvte jako Viking! 10 běžných slov starobylého norského původu

Foto: DanieleGay / Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V myslích mnoha lidí nebyli Vikingové nic jiného než banda brutálních divochů. Byli však sofistikovanější, než většina lidí věří. Jejich bohatý a silný jazyk - stará norština - poskytuje jasný důkaz.

Dědictví Vikingů a jejich stará norština

Úctyhodný počet Vikingů podnikal v prvních letech vikinského věku nájezdy, později organizované dobyvačné výpady s dobře vycvičenými armádami. Přes veškerou pověst hrůzostrašných válečníků ale mnohem více Vikingů bádalo, obchodovalo, studovalo a pokojně se usadilo v jiných částech Evropy, popisuje irský server Ancient Origins.net.

Podle autora článku, uznávaného vědce a lingvisty Theodorose Karasavvase, Vikingové pocházeli ze Skandinávie a mluvili jazykem zvaným stará norština. Zde stojí za zmínku, že slovo „viking“ znamená ve staré norštině „nájezd pirátů“. Více než století ovládali Vikingové většinu východní Anglie, než je král Alfréd Veliký zatlačil zpět na severovýchod země. Zůstali zde u moci až do konce prvního tisíciletí, v oblasti tehdy známé jako Danelaw.

Tisíce přejatých slov

Je úžasné, že stopy staré norštiny existují v angličtině dodnes. Odhaduje se, že téměř 5 000 anglických základních slov (téměř 20 %) jsou takzvaná „loanwords“ (přejatá slova) ze staroseverského jazyka, kterým se hovořilo v celé Skandinávii stejně jako ve skandinávských osadách a koloniích. Staroseverský jazyk měl také významný dopad na syntax a gramatiku starého anglického jazyka, a tím i moderní angličtiny. 

Podívejte se na oblíbená slova, o kterých jste pravděpodobně nevěděli, že mají staroseverský původ:

1. Wrong (špatný, -ě, v nepořádku)

Pochází ze staroseverského slova rangr, které si Dánové později přeměnili na vrang a Angličané nakonec slovo „wrong“ začlenili do svého běžného jazyka.

2. Cake (dort, koláč, buchta)

Pochází ze staroseverského kaka, kterým Vikingové označovali malý koláč.

Reklama

3. Egg (vejce)

Spousta vědců se domnívá, že slovo „egg“ je odvozeno z dánského æg. Jiní však naznačují, že toto slovo pochází ze starověkého řeckého slova egius, což znamená počátek života.

4. Ugly (škaredý, ošklivý, odporný)

Když chtěli Vikingové popsat někoho neatraktivního, použili slovo uggligr, které má svůj původ ve slově znamenajícím „bát se“, což je ugga . Jinými slovy, pokud Viking neměl potřebné bojové schopnosti k zastrašení nepřátel, jeho škaredost ho mohla povýšit na děsivého válečníka.

5. Husband (manžel)

Vikingové přišli se staroseverským slovem húsbóndi, které se překládá jako „pán domu“ složené z hús „dům“ a bóndi „ okupant a obraceč půdy."

6. Knife (nůž)

Vikingové vynalezli také slovo pro nůž, které pochází ze staroseverského knífr.

7. Happy (šťastný)

Pochází ze staroseverského slova happ, které používal Ragnar Lodbrok a jeho posádka, když mluvili o přízni osudu.

8. Window (okno)

Pochází ze staroseverského vindauga, tedy vindr „vítr“ a auga „oko“ ve významu „dům bez oken je ´slepý´ dům“.

9. Thursday (čtvrtek)

Odvozen ze staroseverského Þorsdagr, což znamená „Thorův den“, a pojmenován tedy po severském bohu hromu, Thorovi ze severské mytologie.

10. Gift (dárek)

Pochází ze staroseverského slova gipt.

Kdo řekl, že Vikingové pouze kradli a drancovali?                                

Reklama
Zdroj článku:
Reklama