Jak pečovat o svou mysl, když jste zavření doma

Jak pečovat o svou mysl, když jste zavření doma

Foto: Shutterstock.com

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Ve svém okolí se určitě setkáváte s lidmi, které více nebo méně zasáhla koronakrize v oblasti duševního zdraví. Možná se mezi ně sami řadíte. Podobně jako na jaře jste donuceni trávit většinu času ve svých domovech, které se za tu dobu staly pracovním prostředím, školami a zároveň centrem volného času.

Je těžké všechny tyto aktivity od sebe oddělit v jednom jediném prostředí. Mezi lidmi koluje otázka, jak to všechno zvládnout s přicházející zimou, kdy je šťastný návrat do normálu v nedohlednu?

Na procházku minimálně jednou denně

Teplé počasí vyhnalo ven nejednoho pecivála, ovšem na podzim se může situace jevit o něco horší. Podle expertů má však pobyt na čerstvém vzduchu blahodárné účinky nejen na fyzické zdraví, ale také na klidnou mysl. Sestavte si řád v podobě každodenních procházek, chození nevynechávejte ani v případě deštivého počasí. Čas od času změňte trasu, aby vás procházky nepřestaly bavit. K motivaci mohou pomoct chytré hodinky, které při napojení k mobilnímu telefonu zaznamenávají délku i okolí trasy. Jednodušším řešením může být krokoměr, díky němuž budete mít o vaší aktivitě přehled.

Nezapomínejte na své koníčky

Nezapomínejte si udržet aktivitu svých oblíbených činností. V případě, že zrovna nemůžete váš koníček vykonávat, nepřestávejte hledat nové možnosti. Můžete vyzkoušet nové recepty, na které se v běžném pracovním nebo studijním režimu nedostal čas, malujte, tvořte, čtěte, pište nebo oprašte stolní hry, hudební nástroj. Učenliví jedinci mohou svůj čas věnovat cizím jazykům, programování nebo oboru, který je jim blízký. Sportovním nadšencům mohou pomoct online cvičení (workout, jóga, posilování). 

Oddělený prostor 

Reklama

Pokud trávíte 90 % času s jedním nebo více členů domácnosti, může vám to začít lézt na mozek. Ať už se jedná o vašeho životního partnera nebo děti, je důležité mít svou chvilku o samotě. Pokud je to jen trochu možné, vyhraňte dobu, kdy se každý člen rodiny bude věnovat svým činnostem. Pokud máte opravdu malé děti a zároveň ochotné rodiče nebo partnera, požádejte je alespoň jeden den v týdnu o pomoc s hlídáním.

Na víno přes Skype

Zejména mezi mladými se v poslední době rozšířil nový trend setkávání. Se skleničkou vína nebo třeba jen šálkem dobrého čaje/kávy si můžete domluvit online schůzku s kamarády či rodinou.

Reklama
Zdroj článku:
stylist.co.uk
Reklama