Anti-pollution kosmetika: opravdu funguje a chrání proti znečištěnému prostředí?

Anti-pollution kosmetika: opravdu funguje a chrání proti znečištěnému prostředí?

Foto: Vita_Dor / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Pokud si čtete drobným písmem napsané popisky na svých oblíbených kosmetických přípravcích, možná jste si všimli výrazu „anti-pollution“ nebo „proti znečištěnému prostředí“. Požádali jsme špičkové dermatology, aby představili a zhodnotili tento kosmetický trend.

Fakta

Jako mnoho z posledních světových trendů krásy, i tzv. „péče o pleť proti znečištěnému okolnímu prostředí“ vznikla v Asii. Zjevně z důvodu masivního znečištění životního prostředí velkoměst, jako jsou Peking, Šanghaj, HongKong atd.

Celosvětovým problémem bez ohledu na to, kde žijete, jsou výfukové plyny, kouř a prach. Na pokožce zanechávají nečistoty a způsobují její podráždění.

Jak znečištěné prostředí poškozuje pokožku

Četné studie spojují znečištění se stavem pokožky – výskytem vyrážky, akné, předčasného stárnutí pokožky a zánětlivých stavů kůže, jako je ekzém.

Znečišťující látky procházejí membránami kožních buněk a vnikají do těla, vysvětluje dr. Adam Mamelak, dermatolog z texaském Austinu.

"Bylo zjištěno, že absorpce znečišťujících látek kůží je podobná absorpci po inhalaci," vysvětluje. "To znamená, že podobné úrovně znečišťujících látek se dostávají do našeho těla kůží, jako tomu je při dýchání těchto škodlivých chemikálií."

Jak anti-pollution kosmetika chrání pokožku

Dermatolog Robinson z Lenox Hill Hospital v New Yorku říká, že na obhajobu produktů péče o pleť proti znečištění není provedeno mnoho výzkumů a většinu studií uskutečnily společnosti zabývající se péčí o pleť.

Reklama

"Určitě existují předsudky, ale mnohé složky této kosmetiky mohou vykazovat významné výsledky, “říká dr. Mamelak.

Nejvýznamnějšími složkami jsou:

1. Antioxidanty

 

Následující antioxidanty – vážící se na volné radikály dříve, než mohou způsobit škody v kožních buňkách - se ukázaly jako nejúčinnější při ochraně před poškozením kůže:

vitamin C, retinol (vitamin A), vitamin E, vitamin B3, přírodní antioxidanty esveratrol a glutation, koenzym Q10, polyfenoly, flavonoidy, kyselina ferulová, červené barvivo skupiny karotenů astaxanthin a další.

2. Hydratační přípravky

3. Lipidy a kyselina hyaluronová

4. Filtry UV záření

5. Probiotika a prebiotika

6. Další méně prozkoumané přísady

Například drahokam malachit, řasa algae, čínské byliny, ginkgo biloba, mořská sůl atd.

Jak tuto kosmetiku nejlépe využít

  • Svoji denní rutinu zahajte jemným pleťovým čisticím přípravkem
  • Poté naneste péči proti znečištění
  • Hydratujte pleť dvakrát denně
  • Používejte krémy s UV filtrem každý den
  • Podporujte pravidelnou regeneraci pokožky
  • Přidejte do své péče peeling
  • Dostatečně spěte, zdravě jezte, cvičte, pohybujte se na čerstvém vzduchu.

Odborníci doporučují používat anti-pollution sérum nebo krém s obsahem ceramidů nebo kyseliny hyaluronové plus antioxidanty. "Zůstávají na pokožce a skvěle pomáhají regenerovat, ozdravovat a předcházet poškozením," říká dr. Mamelak.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama