Záhadně pohřbené argentinské město. Co vyhnalo obyvatele? Zůstal jediný: Novak a biker na ruinách

Záhadně pohřbené argentinské město. Co vyhnalo obyvatele? Zůstal jediný: Novak a biker na ruinách

Foto: JEVR / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Villa Epecuén byla argentinské turistické městečko, které se nacházelo v provincii Buenos Aires asi 480 km jihozápadně od stejnojmenného hlavního města. Nyní je opuštěné, jeho ruiny se nacházejí na východním břehu Laguna Epecuén.

Villa Epecuén bylo argentinské turistické městečko, které se nacházelo v provincii Buenos Aires asi 480 km jihozápadně od stejnojmenného hlavního města. Nyní je opuštěné, jeho ruiny se nacházejí na východním břehu Laguna Epecuén.

Epecuén bylo založeno na počátku 20. let 20. století, z Buenos Aires se sem jezdilo vlakem. Turistický ruch a především lázeňství byly v Epecuénu skvěle rozvinuté, protože rekreanti z metropole vyhledávali terapeutické slané vody stejnojmenného jezera. V době své největší slávy mělo městečko kapacitu 5 000 návštěvníků, neoficiální ubytování umožňovalo místa dalším 2 000 návštěvníků.

Katastrofa „stojatá vlna“

6. listopadu 1985 seiche způsobená vzácným počasím protrhla nejprve nedalekou přehradu a poté hráz chránící město. Město se rychle stalo neobyvatelným a voda postupně stoupala a dosáhla deseti metrů. Obec nebyla nikdy obnovena.

Seiche je stojatá vlna v uzavřeném nebo částečně uzavřeném vodním útvaru.

Seiches a seiche - související jevy - byly pozorovány na jezerech, nádržích, bazénech, zátokách, přístavech a mořích. Klíčovým požadavkem pro vznik seiche je, aby vodní útvar byl alespoň částečně ohraničen, což umožňuje vznik stojaté vlny.

Zatopené, zpustošené a opuštěné město Epecuén, Argentina. Fotka od JEVR / Shutterstock

V době katastrofy bylo v Epecuénu až 280 podniků, včetně chat, penzionů, hotelů, které od 50. do 70. let vždy mezi listopadem a březnem navštívilo 25 000 turistů. Město obývalo v době svého největšího rozkvětu 1500 obyvatel. Ještě před pár lety mělo jediného rezidenta, Pabla Novaka, který se vrátil do svého domova, když vody po 25 letech opadly.

Reklama

Jako hřiště pro extrémní bikery

Mladý skotský biker se v roce 2014 rozhodl oživit ruiny zapomenutého města. V té době 28letý Danny MacAskill ze Skotska patřil mezi nejlepší jezdce ve svém oboru. Rozhodl se opustit konvenční lokality a přemístit své sportovně kaskadérské umění do Jižní Ameriky. Ideálně mu k tomu posloužilo opuštěné argentinské město.

Na videu níže uvidíte Dannyho, jak na ruinách města předvádí tzv. biketrial, který je nejen jeho velkou vášní, ale ho také dostatečně živí. MacAskill je opravdu uznávaným jezdcem, jeho videa mají na Youtube desítky milionů zhlédnutí.

V jednom komentáři pod videem píše Marisol Salvadorová: "Před šesti lety, v únoru 2016, ve věku 86 let, pan Novak i nadále jezdí na místo každý den a cestuje po městě na kole spolu se svým milovaným psem. Bylo úžasné si s ním povídat.“ Jestli Pablo Novak dosud ve městě duchů žije, se nepodařilo zjistit.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama