Před cestou na Jadran - Věděli jste, že chorvatské měně dala jméno šelma a strom? Co je za tím?

Před cestou na Jadran - Věděli jste, že chorvatské měně dala jméno šelma a strom? Co je za tím?

Foto: Brozik7706 / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Libra, dolar a dinár jsou měny pojmenované podle jednotek hmotnosti, zatímco euro, jak název napovídá, bylo pojmenováno podle evropského kontinentu. Oficiální chorvatská měna se nazývá kuna. Dělí se na 100 lip a je jednou z mála oficiálních měn na světě, jejíž název je odvozen od názvů zvířat a rostlin.

Libra, dolar a dinár jsou měny pojmenované podle jednotek hmotnosti, zatímco euro, jak název napovídá, bylo pojmenováno podle evropského kontinentu. Oficiální chorvatská měna se nazývá kuna. Dělí se na 100 lip a je jednou z mála oficiálních měn na světě, jejíž název je odvozen od názvů zvířat a rostlin.

Kuna má svůj původ ve středověku. V té době se cenná kuna (chorvatsky taktéž nazývaná kuna) používala jako forma platby za daně zvané kunovina nebo marturina ve středověké Slavonii, Přímoří a Dalmácii. Nedlouho poté se kuna stala měnou autonomní provincie Banovina Chorvatsko (Banovina Hrvatska). Vyobrazení zvířete stejného jména bylo použito na chorvatské minci zvané banovac (banski denar či banica) od první poloviny 13. století do konce 14. století.

Bankovky a mince

Dnes se bankovky kun tisknou v nominálních hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1 000. Na lícní straně jsou vyobrazeni významní lidé z chorvatské historie, na rubu plány a motivy chorvatských měst a obcí. Mince v hodnotě 1, 2 a 5 kun mají zvířecí motivy typické pro Chorvatsko, jako je slavík, tuňák obecný a medvěd hnědý. 

Plány a motivy chorvatských měst a památek na bankovce v hodnotě 100 kun.
Fotka od Prachava Roekdeethaweesab / Shutterstock

Lipa

Lipa, jako stý díl kuny, se tradičně nepoužívala jako platidlo. Česky lípa - vysoký, silný a elegantní strom byl považován za posvátný starověkými Slovany, kteří kolem jeho symboliky spřádali četné legendy a lidové pověsti. Mince lipa se dodávají v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 a všechny obsahují motivy chorvatských rostlin, jako je Degenia velebitica (Velebitska degenija), oliva, tabák, dub obecný, vinná réva a kukuřice. Se svými motivy, bankovkami kunami a mincemi lipa vás chorvatská měna bude provázet po nejkrásnějších částech Chorvatska a nechá prozkoumat některé ze zástupců flóry a fauny, kteří obývají jeho tyrkysově modré moře a husté zelené lesy.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama