Záhada kruhové duhy a důvod, proč vidíme jen oblouk: Video jako důkaz

Záhada kruhové duhy a důvod, proč vidíme jen oblouk: Video jako důkaz

Foto: Irina Wilhauk / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Když jste venku za jasného slunečného dne, může to vypadat, že sluneční světlo je celé jedné barvy. Ale ve skutečnosti se bílé sluneční světlo, které vidíte, skládá z mnoha různých barev světla smíchaných dohromady.

Ve skutečnosti je světlo vlna. Světelné vlny přicházejí v různých velikostech nazývaných „vlnová délka“. Každá barva má jinou vlnovou délku. Když světlo vstupuje do vody pod určitým úhlem, mění směr. Tento jev se nazývá „refrakce“. Můžete to vidět pokaždé, když se podíváte na hladinu rybníka. 

Proč je duha kulatá?

Poslední věc, která se stane, když sluneční světlo dopadne na kapku deště, je, že se část tohoto světla odrazí ode dna, nebo je „odražena“. Takže když vidíte duhu, ve skutečnosti vidíte světlo, které zasáhlo dešťovou kapku a odrazilo se zpět do vašeho oka. V dešťových kapkách se sluneční světlo odráží pod určitým úhlem – 42 stupňů.

Pokud nakreslíme sluneční paprsky, které se odrážejí pod úhlem 42 stupňů do vašich očí, začnou tyto paprsky vypadat, jako by tvořily kruhový oblouk na obloze. Takže odraz vám dává tvar duhy, zatímco lom vám dává barvy duhy.

Pokud stojíte na zemi, tak se duha „zastaví“, když se „dotkne“země. Pokud budete mít to štěstí, že se na déšť můžete dívat z letadla, pak místo toho, abyste viděli jen část kruhu, pravděpodobně uvidíte plnou kruhovou duhu.

Reklama
Reklama