V mexické jeskyni objevili archeologové neporušený čokoládový artefakt. Dá se po(u)žít i po 2000 letech?

V mexické jeskyni objevili archeologové neporušený čokoládový artefakt. Dá se po(u)žít i po 2000 letech?

Foto: alekss-sp / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Deník Mexico News Daily uvádí, že v jeskyni v Playa del Carmen poblíž karibského pobřeží jižního Mexika byla nalezena neporušená mayská nádoba s odhadovaným stářím 2000 let. Artefakt nalezený v jeskyni na soukromém pozemku je zcela neporušený.

Národní institut antropologie a historie (INAH) oznámil objev v úterním prohlášení a uvedl, že 13 centimetrů vysoký hrnec „ve stylu konvičky na čokoládu“ byl datován do pozdního předklasického období 300 př.nl až 250 n.l.

Archeologové INAH José Antonio Reyes Solís a Enrique Terrones González navštívili jeskyni na pozemku v Playa del Carmen vlastněném náboženským sdružením poté, co obdrželi zprávu od biologa a speleologa Roberta Rojo. Reyes řekl, že nádobu našli poblíž východní stěny Cueva de la Cruz (Křížové jeskyně), kde byla keramická relikvie částečně ponořena v sedimentu. Navzdory svému stáří je hrnec zcela neporušený, řekl.

Lidský řetěz vynesl poklad

Starobylá nádoba byla vyfotografována přímo na místě nálezu, než byla přenesena pomocí „pečlivého procesu“, řekl INAH s tím, že byla předávána pomocí lidského řetězu, aby bylo zajištěno, že se nepoškodí. Relikvie byla následně převezena do Mayského muzea v Cancúnu, kde byla pečlivě zkontrolována a změřena. Tělo hrnce, které nemá ucha, má průměr 16 centimetrů, přičemž jeho ústí neboli otvor je o něco širší - 17 cm.

Reyes poznamenal, že vnější strana nádoby je načervenalá, zatímco vnitřek je černý. „Je částečně pokrytá uhličitanem vápenatým, který je charakteristický pro materiály nalezené v jeskyních," řekl Reyes a dodal, že na – pravděpodobně - květináči je obrázek rostliny podobné tykvi.

Od hrnce k dávné populaci

Margarito Molina Rendón, ředitel kanceláře Quintana Roo společnosti INAH, řekl, že získání jakékoli starověké relikvie, „od úlomku keramiky až po kompletní nádobu, je pro INAH velmi důležité.“ Hrnec nalezený v jeskyni bude podroben studiím, aby se vědci dozvěděli více o mayské populaci, která žila v době, kdy byl předmět vyroben. Archeologové plánují vrátit se do Cueva de la Cruz během období sucha, aby našli další artefakty, protože jeskyně je během období dešťů zaplavena vodou.

Zdroje: https://mexiconewsdaily.com, www.riviera-maya-news.com, www.archaeology.org. Úvodní ilustrační fotka od Arina P Habich / Shutterstock: Gurmánské mayské glyfy v mléčné čokoládě.

Reklama
Reklama