Postapokalyptický hřbitov hostí 111 let starý plovoucí les

Postapokalyptický hřbitov hostí 111 let starý plovoucí les

Foto: Sage Berger / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Loď, kterou vidíte na obrázku, je SS Aryfield, jen jedna z opuštěných lodí ponechaných v Homebush Bay v Sydney. Zátoka bývala využívána jako vrakoviště, kam se sjížděly lodě z celého světa.

Když aktivní kariéra lodí skončila, byly zde ponechány k rozebrání na náhradní díly a zbytek k rozkladu. V podstatě se Homebush Bay stala plovoucím hřbitovem pro vyřazené lodě.

Torzo ponecháno osudu

Podle webu Světoběžník bylo „torzo, ze kterého nyní vyrůstají divoké mangrovy (skupina stromů a keřů, které rostou v pobřežních přílivových zónách tropů a subtropů - pozn.) před více jako sto lety lodí přepravující vytěžené uhlí z Newcastlu do Sydney. Tento 1140tunový parní gigant postavený v roce 1911 jako sloužil během 2. světové války pod jménem SS Ayrfield jako pomocná transportní loď v Pacifiku. Když byly v roce 1972 její dny sečteny, zůstala stát, stejně jako mnoho dalších plavidel, ve výše zmiňované zátoce, kde měla být rozebrána. Jenže při přepravě do doku se zasekla na mělčině, a tak byla ponechána svému osudu.“

Stojí tam dodnes, dlouhé roky bylo torzo míjeno a nikdo si jej nevšímal, píše web. Až bujení přírody začalo lákat zvědavce, kteří ji alespoň vyčistili od chemikálií a dalších nebezpečných látek. Zvláštní úkaz láká fotografy, příznivce takzvaného urbexu, ale bohužel i narkomany.

Jako po apokalypse

Přesto jsou primárním nájemcem plavidla mangrovy, kterým se dobře daří v takzvaných brakických vodách v deltách řek, kde se sladká voda mísí se slanou. Ocel jim evidentně vůbec nevadí, a tak zarostlá loď připomíná výjev z postapokalyptického filmu.

SS Ayrfield není na hladině zátoky Homebush jediným torzem. Podobný osud potkal také nedalekou přepravní loď SS Mortlake Bank, která zaseknutá na mělčině obrůstá nízkými travinami a z bývalého kolosu se stává rezavějící hromada plechů.

Osud obou vraků je nejasný, ale vzhledem k tomu, jaké zvláštní popularity v posledních letech dosahují, se zřejmě nikdo nebude snažit cokoliv měnit.

Reklama
Reklama