Prokletý kostel sv. Jiří nedaleko Prahy. Na tomto místě se děly velmi podivné věci

Prokletý kostel sv. Jiří nedaleko Prahy. Na tomto místě se děly velmi podivné věci

Foto: Juandev (photo), Jakub Hadrava (sculpture/instaltion) / Creative commons, CC-BY-SA,https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode.cs

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Kostel sv. Jiří je jedno z nejstrašidelnějších míst minimálně v České republice. V minulosti jej postihlo až podezřele mnoho katastrof. V současnosti, ač je v dezolátním stavu, je vyhledávanou turistickou atrakcí. V jeho lavicích totiž sedí duchové.

Prokletí kostela možná způsobilo úbytek obyvatel vesnice

Kostel sv. Jiří leží v obci Luková u Manětína, vzdálené asi 40 km severně od Plzně. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1115. Na svém vrcholu v roce 1900 čítala obec 131 obyvatel žijících v 21 staveních. Od té doby, snad z důvodu podivných událostí v místním kostele, populace vesnice prudce klesla. V současnosti zde stojí jen deset domů a bydlí pouhých 7 obyvatel (údaj z roku 2021). Jediná místní pamětihodnost, kostel se strašidelnou minulostí, se už několik desítek let nachází v havarijním stavu

Strašidelný kostel stíhalo jedno neštěstí za druhým

Kostel byl vybudován v roce 1352. V jeho historii jej postihla série ničivých událostí, které podporují hypotézu o jeho prokletí. Patřil mezi ně požár v roce 1796, který zničil téměř celý tehdy barokní kostel. Zůstala pouze původní klenba presbytáře a sakristie. Poničeny byly také varhany a zvony, které nahradil malý zvon z manětínského špitálu. V letech 1800–1858 byl postupně opraven a přestavěn ve stylu novogotiky. Kostel původně obsahoval tři oltáře – ten hlavní zdobily dvě pozlacené sochy sv. Petra a Pavla v životní velikosti a obraz sv. Jiří, patrona kostela. Dále se zde nacházely další obrazy a renesanční křtitelnice z tesaného pískovce. Podruhé přišel kostel o zvony za první světové války, jelikož byly zabaveny na výrobu munice. 

Strašná událost při pohřbu potvrdila teorii o zlých silách

Lidé začali věřit, že kostel je centrem zlých sil. V roce 1968 jeho „prokletí“ vyvrcholilo zřícením části střechy při smutečním obřadu, což zúčastněné definitivně přesvědčilo. Bohoslužby se od té doby konaly venku a kostel byl ponechán bez oprav, takže ještě více chátral. Jedinými jeho návštěvníky byli vandalové a zloději, kteří postupně ukradli a zničili veškeré vybavení až na dřevěné lavice. 

Pozoruhodná záchrana – kostel obsadili duchové!

Po 40 letech chátrání se kostel konečně dočkal vidiny lepších časů. Student designu a umění Jakub Hadrava ze Západočeské univerzity v Plzni využil v roce 2012 kostel k realizaci své bakalářské práce. Jeho výstavu s názvem „Má smysl“ zahrnuje 32 sádrových soch věřících v sedící nebo stojící poloze. Skupina pozoruhodných bílých soch připomíná spíše duchy než účastníky mše a přitahuje turisty z celého světa. Dobrovolné vstupné bude použito na rekonstrukci kostela. V roce 2014 bylo vybráno okolo 100 000 Kč. Autor výstavy Jakub Hadrava se ke svému dílu vyjádřil následovně:

„Kostel jakožto místo, kde se člověk setkává s Bohem, se svým morálním učitelem, je místo, které je podle mého názoru primárně určeno k pěstování dobra v lidech. Fakt, že tyto stavby nyní zejí prázdnotou a chátrají, se promítá i do stavu dnešních lidí, kteří rovněž duševně chátrají a následně se rozpadají. Chtěl jsem na tuto problematiku upozornit a přimět náhodného pozorovatele zamyslet se nad tím, na jak významném místě právě stojí.“ 

Reklama
Reklama