Poznejte, co pro vás může být fatální, když vám krevní tlak letí vzhůru

Poznejte, co pro vás může být fatální, když vám krevní tlak letí vzhůru

Foto: kurhan/ Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Myslíte si, že vysoký krevní tlak je banalita, která nezaslouží pozornost? Tak to jste na velkém omylu! Právě vysoký tlak krve (odborně nazývaný hypertenze) často stojí v pozadí anginy pectoris.

Myslíte si, že vysoký krevní tlak je banalita, která nezaslouží pozornost? Podle autorů práce na téma Arteriální hypertenze a chronické srdeční selhání prezentované na Kardiologickém fóru jste na velkém omylu! Právě vysoký tlak krve (odborně nazývaný hypertenze) často stojí v pozadí anginy pectoris, infarktu a až trojnásobně zvyšuje riziko selhání srdce.

Co prozradí tlak

Vysoký krevní tlak, hypertenze, je mnohdy zrcadlem našeho životního stylu. Máte přísného šéfa, hoří vám termíny nebo učíte bandu divokých puberťáků? Pak se vám v nadledvinách tvoří látky, které z krátkodobého hlediska umožní přežít stres, ale působí-li dlouhodobě, zvedají tlak krve. Velký vliv na zdraví cév má i výživa, pokud tišíte hlad ve fastfoodech nebo holdujete vydatné kuchyni, jistě jste již své cévy vybavili aterosklerotickými pláty. Pro cévy, co vyživují srdce, to může být osudné.

Chraňte své cévy

A jak to vše spolu souvisí? Pláty postupně zužují vnitřní průměr tepen. Má-li se krev dostat až do kapilár cílového orgánu, musí téci pod vyšším tlakem. Jenže ten poškozuje vnitřní povrch cév – takzvaný endotel. Jde o tenkou vrstvičku buněk, které produkují látky, jež ovlivní průměr cévy a umožní tak tělu (a srdci) lépe se vyrovnat s měnící se zátěží. Jenže pokud se tato vrstva poškodí, cévy svou schopnost adekvátně reagovat ztrácí. Jejich stěna podlehne přestavbě, ztuhne. Srdce pak musí pumpovat krev do zúžené a ztuhlé cévy pod vyšším tlakem.

Kdy může být pozdě

To pro srdce znamená vyšší námahu. Srdeční svalovina se nejen zvětšuje, ale i prorůstá vazivem. Je hůře poddajná, a tak neplní své funkce. Protože srdce najednou tak zbytnělo, potřebuje i více kyslíku. Pokud jej nedostane, dojde k ischemickým potížím – svíravým bolestem na hrudi, či dokonce infarktu. Pokud jste se dosud neléčili s „tlakem“, byli jste nejspíš bez potíží. Nyní se začnou projevovat. A co hůř, vysoký krevní tlak neovlivňuje jen srdce, ale všechny orgány. Nejrizikovější je hypertenze pro ledviny.

Léčba hypertenze je na celý život. Ačkoli se po vhodně zvolených lécích cítíte naprosto zdrávi, nevysazujte je. Hypertenze je tichý zabiják. Pokud se už projeví poruchou orgánů, může vám zvonit hrana…

Reklama
Zdroj článku:
ulekare.cz
Reklama