Už každý pátý pár sepisuje smlouvu: Předmanželskou, manželskou, po rozvodu, pro zajištění dětí. Máte ji také?

Už každý pátý pár sepisuje smlouvu: Předmanželskou, manželskou, po rozvodu, pro zajištění dětí. Máte ji také?

Foto: Burdun Iliya/ Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Předmanželská smlouva již neznamená podobu sezdání nesourodé dvojice bohatý starý muž a nemajetná mladá dívka. Ani již neplatí, že mladé dvojice před svatbou na smlouvu nahlížely jako na projev nedůvěry - ještě jsme se nevzali, a už budeme řešit, jak se budeme rozvádět. V současné době předmanželskou smlouvu sepisuje zhruba každý pátý pár. A zájem dál roste.

Během prvních šesti měsíců tohoto roku podepsalo u notáře manželskou či předmanželskou smlouvu 5 316 párů. Meziročně tak stoupl počet smluv o více než 500. Zájem o úpravu majetku před uzavřením manželství roste od roku 2014, od kdy Notářská komora data eviduje. Podle statistiky sepsalo v roce 2014 předmanželskou smlouvu zhruba 7 a půl tisíce párů, v roce 2019 to bylo už téměř 11 tisíc. Výjimkou byl loňský pandemický rok.

„Předpokládáme, že se postupně vrátíme k situaci před pandemií, protože ochrana majetku formou úpravy manželského majetkového režimu je podle statistiky Notářské komory pro občany velmi důležitá,“ řekl prezident komory Mgr. Radim Neubauer.

Předcházení tahanicím

Většina mladých lidí je stále víc racionální a uvědomuje si, že se z lásky může stát nenávist, tahanice o děti, peníze a majetek. V Česku se přitom rozvádí 50 procent manželství. Předmanželskou smlouvu proto vnímají jako ochranu každého z manželů.

Sepisují nejenom mladí novomanželé

Celkový počet smluv upravujících manželský majetkový režim zahrnuje jak předmanželské smlouvy, které si lidé sjednávají před uzavřením manželství, tak manželské smlouvy podepsané již sezdaným párem. Smlouvu může sepsat pouze notář.

Mezi zájemci jsou i rozvedení lidé, kteří vstupují do dalšího manželství. Smlouvu s novým partnerem podle notářů většinou podepisují na základě špatné zkušenosti s dělením majetku po předešlém vztahu, kdy smlouvy neměli. Výjimkou nejsou ani ti, kteří chtějí prostřednictvím úpravy manželského majetkového režimu zajistit majetek pro své děti z minulého vztahu.

Dluhy i děti z předešlého vztahu

Smlouvou se lze ochránit před odpovědností za partnerovy dluhy – ať již existujícími, nebo těmi, které mají teprve vzniknout. Lze v ní také určit, zda budou manželé nabývat po svatbě majetek dohromady, nebo se ze společného jmění něco vyloučí. Manželé ji mohou využít i v případech, kdy jeden z nich začíná podnikat a nechce riskovat, že případný krach ovlivní finanční situaci celé rodiny, včetně dětí.

Nadřazenost nad SJM

Manželská smlouva totiž jasně stanovuje, kdo vlastní konkrétní část majetku, a je nadřazena zákonnému režimu společného jmění manželů.

Reklama
Zdroje článku:
ceska-justice.cz, advokatnidenik.cz
Reklama