600 mincí a šperky nalezené v přírodě. Poklad roku 2025

600 mincí a šperky nalezené v přírodě. Poklad roku 2025

Foto: Shutterstock

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Turisté nedávno zcela náhodou objevili poklad ukrytý mezi stromy na jihozápadním svahu hory Zvičina ve Východních Čechách. Dvě kovové truhly obsahovaly téměř šest set zlatých mincí a desítky šperků pocházejících z 19. a počátku 20. století.

Obsah článku
  1. Turisté narazili na poklad 
  2. Co poklad obsahoval
  3. Historický kontext

Turisté narazili na poklad 

V květnu 2025 našli turisté během procházky v přírodní oblasti hory Zvičina nedaleko Dvora Králové nad Labem poklad - podle odborníků jde o jeden z nejvýznamnějších nálezů tohoto typu na českém území za poslední roky. 

K objevu došlo zcela náhodou, bez použití detektoru kovů, jak bývá u podobných nálezů časté. Turisté si nejprve všimli lesklého předmětu, který vyčníval ze země a částečně se opíral o kmen stromu. Bližší přezkoumání odhalilo menší kovovou nádobu, částečně zakopanou a obalenou černou tkaninou. 

Jakmile odkryly nádobu, jen o několik desítek centimetrů dál objevili další nádobu, tentokrát silně zkorodovanou a zcela zakopanou. Nádoby obsahovaly zlaté mince, šperky, tabatěrky, kosmetické doplňky a drobné osobní předměty

Takový nález je ze zákona nutné nahlásit příslušným institucím. Turisté tak poklad předali Východočeskému muzeu v Pardubicích. 

Co poklad obsahoval

Nádoby ukrývaly téměř 600 zlatých mincí různého původu. Pocházely z období mezi lety 1808 až 1915. Některé nesly kontramarky, což naznačuje jejich možné opětovné zařazení do oběhu po roce 1918.

Nalezené mince pocházely mimo jiné z Rakouska-Uherska, Francie, Belgie, Turecka či Srbska. Zcela chyběly mince z Československa nebo Německa, což může naznačovat, že úkryt proběhl ještě před vznikem ČSR v roce 1918.

Spolu s mincemi byly v truhle ukryty osobní cennosti, které byly vloženy do tmavé textilní látky uvnitř. Bylo mezi nimi celkem 16 zlatých tabatěrek, 10 zlatých náramků (některé se smaltovanou výzdobou), zrcátko a hřeben s dekorativním okrajem, síťovaná kabelka a kosmetická taštička - ta byla pravděpodobně z mosazi či stříbrné slitiny a obsahovala zbytky parfému a pudru. 

Historický kontext

Podle archeologů je nález pravděpodobně záměrně sestavený balíček cenností. Zřejmě šlo o majetek městské nebo vesnické rodiny, která se pokoušela ochránit svůj kapitál během válečných nebo poválečných nepokojů. Podobné nálezy, které obsahují cenné soukromé předměty, se vyskytují i v jiných evropských regionech a často pochází z období konce monarchie a vzniku republik v letech 1918–1920.

Jednotlivé položky byly zjevně pečlivě vybrány - nejen finance, ale i snadno přenosné osobní šperky. Uložení do dvou nádob svědčí o jisté promyšlenosti a přípravě. Uschování nádob do lesa mezi stromy zas naznačuje snahu ukrýt majetek mimo zástavbu, možná v době útěku nebo nejistoty. 

Nejde o typický nález zlatého pokladu z bitev nebo církevních objektů. Toto je velmi lidský, osobní a historicky dojemný soubor věcí, které někdo s těžkým srdcem zakopal s vírou, že se pro ně jednoho dne vrátí. K tomu už ale zřejmě nikdy nedošlo,

uvedl archeolog Jiří Macháček z Východočeského muzea. 

Reklama
Zdroj článku:
Reklama