Nebezpečí pro žíly během dlouhého cestování: Kde sedět, co si obléci, jaké léky nebrat

Nebezpečí pro žíly během dlouhého cestování: Kde sedět, co si obléci, jaké léky nebrat

Foto: Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Dlouhé sezení způsobuje hromadění krve v dolních končetinách, což vede k pocitu těžkých a oteklých nohou. Docházet může k tvorbě krevních sraženin, které, pokud se uvolní do oběhu, můžou způsobit velké zdravotní problémy. Co dělat, aby k tomu nedošlo?

Pokud jste si právě odpověděli „necestovat, vynechávat dlouhé lety“, můžeme vás uklidnit, protože takto striktní řešení opravdu nejsou nutná. Správnou přípravou, cvičením během letu a dodržováním několika preventivních opatření, která lékaři doporučují, lze riziko vzniku cestovní trombózy výrazně snížit.

Žilní trombóza se projevuje bolestí a teplem v nohou, pocitem pálení kůže na končetině, zarudnutím a otokem kotníku nebo lýtka.

Kde sedět?

Už při koupi letenky si vyberte sedadlo do uličky, které vám poskytne více prostoru k protažení a umožní častější procházky po letadle.

Méně kyslíku a vlhkosti

„S dlouhým sezením dochází ke zpomalování proudění krve, a u lidí s vrozenou dispozicí se mohou vytvářet křečové žíly a nohy mohou bolet. Na palubě letadla je navíc nižší obsah kyslíku ve vzduchu a nízká vlhkost vzduchu, což zpomalení proudu krve v žilním řečišti ještě umocňuje,“ vysvětlují lékaři z žilních ordinací.

Reklama

Chodit a chladit

Kromě chůze je pro proudění krve v žilách dobré oplachování končetin studenou vodou nebo přikládání chladivých obkladů.

Stahovací punčochy a oblečení

Velmi důležité je zvolit správný typ oblečení. Vhodné jsou kompresní punčochy a pohodlné, spíše volné, kalhoty nebo sukně.

Pitný režim

V neposlední řadě nezapomínejte dodržovat pitný režim - každé dvě hodiny vypijte alespoň 300 ml vody.

Nebrat léky na spaní

Neužívejte léky na spaní a uklidnění. „Spánek snižuje svalové napětí v končetinách, což vede ke zpomalení krevního toku v žilách,“ upozorňují žilní specialisté.

Abyste rozproudili krev v žilách při dlouhém sezení, kroužete kotníky a ohýbejte prsty nahoru a dolů. Cviky provádějte každou hodinu 5 až 10 minut.

Reklama
Zdroj článku:
cdc.gov
Reklama