Jsme roztěkaní, ve stresu a přítomnost nám utíká: naučte se 5 technik soustředit se na „tady a teď“ a objevte v sobě štěstí

Jsme roztěkaní, ve stresu a přítomnost nám utíká: naučte se 5 technik soustředit se na „tady a teď“ a objevte v sobě štěstí

Foto: Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Na myšlence, že štěstí a klid je třeba hledat uvnitř sebe, se shodnou i významná světová náboženství. Ježíš to vyjádřil v myšlence: „Království nebeské je ve vás.“ Hinduista Šrí Činmoj v úvaze: „Království nebeské je oblast naplněná mírem a blažeností. Cítíme to, když spočíváme hluboko v sobě a opustíme-li své egocentrické vědomí“ A Buddha: „Štěstí je samotný vnitřní klid. Uč se jej nacházet.“

Naučte se některou z technik, která vám osobně vyhovuje, pro soustředění na přítomnost. Nezkoušejte všechny najednou, každé dejte šanci celý den, a zjistěte, která je ta pravá.

1. Pomocí dechu

Velmi účinný způsob soustředění je sledování vlastního dechu. Nezáleží na tom, jestli budete poslouchat dýchání ušima, sledovat nádech do nosu nebo zvedání hrudníku či břicha. Jen tomu dejte čas a napojte se sami na sebe. Tohle můžete dělat opravdu všude, třeba v tramvaji nebo i při mytí nádobí, soustřeďte se na to, co se při dýchání děje v celém těle. Ideální je nejméně tři minuty. Zkuste i těžší pokus: vnímejte dech, když s někým telefonujete.

2. Pomocí pozornosti

Všimněte si, jestli jste uvolnění nebo napjatí a uvolnit se pokuste od hlavy až k patě. Potom sledujte dýchání. Zaměřte se na náladu. Jste vzteklí, veselí, smutní nebo ustaraní? Nic na tom neměňte, jen si to uvědomte. Pak se věnujte myšlenkám. O čem přemýšlíte? Co naplňuje vaši duši, jaká přání nebo starosti? Po několika minutách pak přemýšlejte, jestli jste sami sebou, nebo se ve vás skrývá ještě někdo jiný.

3. Pomocí těla

Reklama

Posaďte se pohodlně a vnímejte celé svoje tělo. Prociťte obličej, ruce, paže, prsty, špičky prstů, břicho… Představte si, jak je celé vaše tělo plné energie a tepla. Vnímejte svoji páteř, jak je pevná a silná. Pak si uvědomte, jak přesně sedíte, polohu těla a váhu. Registrujte zemskou přitažlivost. Představte si svoje oči, jak vypadají, jak těkají, uvědomte si svoje pohyby. Nakonec masírujte svoje ruce a vnímejte každý dotyk.

4. Pomocí chůze

Sledujte při chůzi, jaký pocit máte v chodidlech, odlepujte je pomalu a vědomě. Dělejte pomalé kroky tempem hlemýždím, stačí i na malém prostoru. Udělejte třeba osm kroků vpřed a osm vzad nebo choďte do kruhu. Ruce nechte volně před nebo za tělem, volně založené. Pozornost věnujte opravdu chodidlům a jejich doteku se zemí.

5. Pomocí smyslů

Pořádně si prohlédněte sklenici vody, vypijte doušek a prociťte, jak chladná voda protéká vaší pusou a krkem. Vnímejte chuť, polknutí, to, jak zastudí v žaludku. Věnujte pozornost dalším douškům. Nebo si čeště vlasy bez zrcadla a užívejte si ten pocit, vnímejte, jak se díky hřebenu pohybují, jak se kartáč dotýká pokožky hlavy. Jezte co nejpomaleji, nic u toho nedělejte, soustřeďte se na chuť každého sousta a na své kousání. Vnímejte příbory, zvuky cinkání, rty a vůně.

Reklama
Zdroj článku:
Gabriele Rossbach, Síla přítomného okamžiku
Reklama