Co je důležité naučit dnešní děti?

Co je důležité naučit dnešní děti?

Foto: George Rudy / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Před 30 lety se děti chtěly stát inženýry, lékaři, řidiči nebo vojáky, aby přinášeli užitek svým lidem. V moderním dítěti je volba mnohem širší, ale je deprimující, že přínosy budoucí práce pro ty, kteří jsou kolem nich, jsou tlačeny do pozadí.

Dnes budeme mluvit o tom, jak se moderní děti změnily, pokud je porovnáme se dřívějšími vrstevníky. Zdá se nám, že nyní je tato propast mnohem hlubší než kdy jindy.

Žáci před 30 lety

Moderní život se samozřejmě srovnává s minulostí. A problémem není jen vznik internetu a nových technologií. Faktem je, že dříve byly děti od raného věku školeni pro dospělý život.

Ve společnosti, kde láska k práci byla skutečným kultem, nemohli žáci být líní a válet si šunky. Proto neustále osvojovali nové dovednosti, získané od seniorů, získávali užitečné koníčky.

Chlapci se zajímali o elektroniku, zajímali se o řemesla nebo si nadšeně pohrávali s vozidly. Tyto dovednosti pak zůstaly na celý život a často pomáhaly živit se.

Na hodinách práce se dívky naučily vařit, plést a vyšívat. Tato disciplína se v našich školách zachovala, ale zůstala spíše pro přehlídku.

Překvapivě děti věděly, jak lépe komunikovat než jejich moderní vrstevníci. Nedostatek internetu (a někdy i nedostatek elektřiny) vedl děti za každého počasí na ulici. Mimo dům se poznali, shromáždili ve společnosti, hráli, komunikovali.

Reklama

Je důležité poznamenat, že moderní dítě je příliš zkažené dostupností všeho. Nevidí hodnotu ve věcech, protože si je jistý, že jakýkoliv předmět může být nahrazen bez vážných následků. Proč tedy opravit staré, pokud si můžete koupit nový?

Samostatně by mělo být řečeno o takové důležité a rozvíjející se činnosti jako čtení knih. Je smutné říci, že moderní děti neví, jak číst knihy. Jsou příliš zkažené živou zábavou, která je dnes k dispozici, a prostě není dost času a touhy po dlouhém čtení, spolu s nezávislým myšlením a analýzou četby. Vzhledem k tomu, že dnes je nějaká kniha přístupnější než kdy jindy.

Občas slyšíme frázi, že "dříve bylo líp". U takových tvrzení budou vždy zastánci i odpůrci. Lidstvo se neustále pohybuje vpřed, a proto je každá generace vždy nějak odlišná od té předchozí.

A protože v poslední době byly změny rychlé, není divu, že se moderní děti tak dramaticky liší. Ale jen čas ukáže, kdo byl lepší a kdo přinesl více výhod.

Reklama
Zdroj článku:
takprosto.cc
Reklama