9 aktivit, za které Země poděkuje

9 aktivit, za které Země poděkuje

Foto: Shutterstock.com

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Dnešní doba je plná spěchu. Někdy i zapomínáme, díky komu vlastně žijeme. Planeta Země. Zdroj našich životů. A máme ji jen jednu. Realita je taková, že se jí spíše mstíme, než abychom jí pomáhali prospívat. Nikdo neříká, že člověk nesmí produkovat žádný odpad. Každý krůček se počítá. Protože jakmile udělá každý člověk jeden krok… stanou se z toho miliardy kroků.

1. Šetřete vodou

Kdykoliv si čistíte zuby a vypnete přitom vodu, pomáháte planetě. V dnešní době plýtváme vodou – za den to může být až 340 litrů! Tento problém jde ale vyřešit snadno a rychle. Stačí pouze zatočit kohoutkem a proud vody utnout. Pokud chcete ještě více pomoct, přestaňte kupovat balenou vodu – ta z kohoutku bohatě postačí. Eliminujete tak plasty navíc.

2. Auto je dobré, ale…

Existují dva způsoby, jak pomocí automobilů omezit svoji uhlíkovou stopu. Buď cesty omezíte, nebo se například domluvíte s kolegou a pojedete jedním autem. Můžete spojit nákup, vyřizování dokladů a práci do jedné cesty. Navíc, pokud máte auto v dobrém stavu, můžete emise omezit až o tři procenta!

3. Hromadná doprava

Pokud máte tu možnost, určitě je lepší nechat auto doma a nasednout do hromadné dopravy. Třeba to není tak pohodlné, ale určitě více prospěšné. A jako bonus, ve špičce se díky metru můžete vyhnout kolonám v centru měst a doma být dřív.

4. Recyklace

Asi první věc, která lidi napadne při spojení „ochrana přírody“. Hned potom ale dodají, že „jedna láhev už nic nezmůže.“ Zmůže. Každý kus plastu, papíru i skla se počítá. Například, kdyby 7000 pracovníků v kanceláři recyklovalo všechen papír, za rok by se ho nashromáždilo tolik, že by odpovídal eliminaci 400 aut na silnicích! 

Také můžete recyklovat nákupní tašky, nebo omezovat spotřebu plastových příborů. 

5. Kompost

V roce 2015 Američané vyprodukovali 238 metrických tun odpadu. Ani ne 10% z této masy bylo zkompostováno. Další zbytky byly recyklovány a využity k tvorbě energie, ale víc jak polovina skončila na skládce. Můžete zkusit zvážit omezení hmotnosti odpadu, která nakonec skončí na místní skládce. Ona taková hromada smetí planetě nepomůže.

Reklama

6. LED světla

Ano, LED světla jsou dražší, ale rozhodně šetrnější k přírodě. Nejenže jsou úsporné na spotřebu energie, ale také vydrží 25x delší čas než obyčejné žárovky. Jako třetí možnost jsou fluorescentní světla. Ta jsou sice velmi výkonná, ale špatně rozložitelná. LED světla vychází z tohoto souboje nejšetrněji k přírodě.

7. Žijte úsporněji

Vytvořte svůj dům úspornějším a také ušetřete peníze. Nejlepší teplota pro život je kolem 22°C. Není třeba přetápět svůj dům. Mimo to, pokud je venku slunečno, můžete co nejvíce roztáhnout závěsy a žaluzie a získat tak kus přírodního tepla.

8. Domácí potraviny

V dnešní době produkuje potravinářský průmysl až 25% emisí skleníkových plynů. Rozhodně je lepší podporovat domácí průmysl, než si kupovat ovoce, které bylo utržené nedozrálé, a pak podstoupilo cestu kolem světa, abyste si jej mohli dát k snídani. Nejlepší volba je vlastní zahrádka. Pokud to ale není možné, zkuste navštívit trhy.

9. Omezte plasty

Nikdo neříká, že každý musí žít život bez plastů. Jejich omezení stačí.

Nemusíte si na každý kousek ovoce brát nový sáček a používat jednorázové příbory. Není třeba kupovat balenou vodu a užívat plastová brčka.

Pokud máte udělat něco, mělo by to být omezení plastů. Můžete tak zabránit jejich výskyt v mořích a na skládkách, a tak zachránit životy.

Reklama
Zdroje článku:
science.howstuffworks.com, noosanews.com.au, brsmeas.org
Reklama