Reklama

Za rozbřesku bušili na spící aneb Dávno zaniklé povolání, bez kterého by nebyl průmyslový pokrok

Za rozbřesku bušili na spící aneb Dávno zaniklé povolání, bez kterého by nebyl průmyslový pokrok Foto: Einar Muoni / Shutterstock
Publikováno:
3 min

Mnohá stará a úctyhodná povolání, která již neexistují, mají svůj původ hluboko v historii, kdy lidé vykonávali mnoho různých řemesel. Některá z těchto povolání sice historikové nepovažují za hlavní pracovní proud, ale v průběhu let vygenerovaly zajímavé příběhy, které lze předávat dalším generacím.

Reklama

I před vynálezem budíku se lidé museli dostat včas do práce. Budíky se sice daly koupit už v polovině 18. století, ale byly velmi drahé a poměrně nespolehlivé. Teprve koncem 19. století se objevily mechanické budíky, které si mohli dovolit koupit i obyčejní lidé.

Klepáč, někdy označovaný jako klepač, bylo v Británii a Irsku povolání, které vzniklo během průmyslové revoluce a přetrvalo přinejmenším do dvacátých let 20. století.

Klepač či klepna?

Knocker-up byla osoba, jejíž prací bylo chodit brzy ráno od domu k domu a budit dělníky klepáním na okno ložnice, nejčastěji dělnickými čtvrtěmi v městech jako Manchester nebo Liverpool. K zaklepání na dveře klientů používali obušek nebo krátkou těžkou hůl, k dosažení oken ve vyšších patrech pak dlouhou a lehkou hůl, často vyrobenou z bambusu. Někteří používali brčka a foukali jimi do oken hrách. Byla to namáhavá, ale důležitá práce.

Většina klepačů byla placena týdně a platy byly celkem přiměřené a obvykle se odvíjely od toho, jak daleko musel klepač dojet, a od denní doby, kdy bylo třeba osobu vzbudit. Obecně tuto práci vykonávali starší muži a ženy, ale někdy si během ranních hlídek takto přivydělávali policejní strážníci.

Jak se vůbec vstávalo v době před budíkem?

Musíme si uvědomit, že řešení byla zcela přirozená. Zaprvé: Umělé světlo bylo drahé. Lidé chodili spát mnohem dříve. Pouze bohatí si mohli dovolit zůstat vzhůru dlouho do noci se spoustou svíček a olejových lamp (před elektrifikací). Jakmile slunce zapadlo, už jste tak dlouho vzhůru nezůstali.

Zadruhé mějte na paměti, že samota, jak ji známe nyní, byla pro většinu lidí v předmoderní době mnohem vzácnější. Spánek i bdění byly mnohem více společenskými aktivitami, nikoliv individualistickými činnostmi jako v současnosti.

Probudit či zbouchnout spící

Bohatší lidé měli služebnictvo, které buzení obstarávalo za ně. Pro mnoho dalších (alespoň v Anglii) existovali lidé, kteří chodili a klepali (anglicky knock) na okenice domů, aby je probudili. Z toho vznikl výraz „knock up“, který se mohl používat ve významu „probudit někoho“ nebo „zbouchnout ji“. Knock up v druhém slova smyslu je v angličtině pochopitelně eufemismus aneb jak jinak otěhotnět, než že někdo přijde k oknu ložnice, zatímco všichni ostatní spí?

Reklama
Reklama