Ke šťastnému manželství se dá i příjemně propít. Ale pozor: musíte pít oba

Ke šťastnému manželství se dá i příjemně propít. Ale pozor: musíte pít oba

Foto: Pormezz/ Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

O alkoholu se ve vědeckých kruzích mluví už dlouho. Sotva se ukázalo, že je vlastně zdraví prospěšný, našla se jeho další zajímavá „schopnost“. Prý utužuje vztahy! Má to však jednu podmínku – musíte ho pít spolu s partnerem. Páry, které si alespoň jednou za týden spolu dopřejí sedmičku vína, mají častěji šťastné a spokojené manželství. To tvrdí vědci zabývající se vlivem rituálů na vztahy.

Studie provedená na University of Michigan a publikovaná v The Journals of Gerontology Series B: Psychological Sciences  zkoumala 2767 párů, které byly ve svazku v průměru 33 let. Páry odpovídaly na otázky týkající se jejich přístupu k pití alkoholu a stavu jejich manželství v průběhu 10 let, od roku 2006 do roku 2016.

Výsledky ukázaly, že páry, které pijí stejné množství, a páry, které nepijí vůbec, jsou šťastnější než ty, kde jeden z manželů pije, zatímco druhý abstinuje.

„Studie ukazuje, že nejde o to, kolik pijí, ale o to, zda vůbec pijí," říká doktorka Kira Birdittová, která stála v čele studie.

„Asi 20 % mužů a 6 % žen mělo značné problémy s pitím," říká doktor Fred Blow, člen fakulty na univerzitní katedře psychiatrie. „Problémoví pijáci jsou úplně jiná kategorie." Rozhodně zde neopěvujeme zpité dvojice válející se v parku.

Kde to teče, tam je láska?

Skočíte občas se svým protějškem „na jedno“ do místní hospody, nebo si v pohodlí domova raději vychutnáváte dvě deci nějakého lepšího archivu z vinných sklípků? Buď jak buď, zřejmě děláte pro zachování stability svého svazku víc, než si vůbec myslíte. Společné popíjení v páru je totiž něco, co by vám doporučil nejeden manželský poradce – a to úplně bez nadsázky.

Šťastnější ženy i muži

Přitom u žen ve srovnání s muži toto sdílení vyvolá asi 4krát častěji pocity štěstí, pro muže je společné víno se svou láskou dobrou strategií, jak si zajistit spokojenou a šťastnou manželku. Muži zažívají při společné konzumaci 3krát častěji než ženy pocity spokojenosti.

Promile v krvi jako prevence rozvodu

Závěry poněkud netradiční americké studie zveřejněné v časopise Journals of Gerontology sdělují, že dvojice, které spolu konzumují alkohol, bývají stabilnější, harmoničtější a spokojenější. Také spolu vydrží mnohem déle. Pochopitelně oproti vztahům, ve kterých se na dno sklenky dívá jenom jeden, zatímco druhý vyčítavě suší ústa. Pokud se vám tato informace zdá při nejmenším přitažená za vlasy, pravděpodobně nejste jediní. Nicméně důkazy podpírající její pravdivost skutečně existují.

Společný čas, kvalitnější vztah

 „Nejsme si vůbec jistí, proč tomu tak je. Domníváme se však, že páry, které dělají více volnočasových aktivit společně, mají kvalitnější rodinný život, což posiluje jejich vzájemné vazby,“ vysvětluje autorka studie a zároveň psycholožka působící na americké Michiganské univerzitě. No, možná je poněkud zavádějící vnímat pití alkoholu jako aktivitu pro volný čas, ale na stranu druhou, jestli to fakt funguje, možná to stojí za pokus. Nebo ne?

Reklama
Zdroje článku:
reuters.com, tastingtable.com
Reklama