Ještě neznáte nebezpečný symbol 996? Lidé kvůli němu umírají a páchají sebevraždy

Ještě neznáte nebezpečný symbol 996? Lidé kvůli němu umírají a páchají sebevraždy

Foto: hxdbzxy / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

„Nesnáším myšlenku, že se musím upracovat k smrti, jen abych se posunul na firemním žebříčku," řekl mladý Číňan Li pro server Business Insider.

Termín 996 či 9-9-6 odkazuje na čínskou hyperkonkurenční kulturu (neijuan, involuce), kde lidé pracují 12 hodin denně od 9:00 do 21:00, šest dní v týdnu. Životní styl 9-9-6 silně prosazoval Jack Ma, zakladatel společnosti Alibaba, který v roce 2019 nazval 72hodinový pracovní týden „požehnáním“. Dlouhé pracovní dny jsou pro zaměstnance nejen běžné, ale také „očekávané“, a to navzdory čínské pracovní politice, která nařizuje zaměstnancům nepracovat více než osm hodin denně.

Špatné vymáhání pracovního práva vedlo a stále vede k nekontrolovatelným případům přepracování. Příběhy lidí, kteří umírají za stolem nebo trpí depresemi a vyčerpáním, nejsou neobvyklé.

Práce končí smrtí…

Nedávno byla například společnost Pinduoduo otřesena dvěma úmrtími zaměstnanců, u kterých se předpokládalo, že byly spojeny s přepracováním. Jeden pracovník zkolaboval a zemřel poté, co zůstal v kanceláři do ranních 1:30. O dva týdny později druhý zaměstnanec spáchal sebevraždu, což přimělo třetího zaměstnance, aby zveřejnil virální video s tvrzením, že zaměstnanci společnosti měli pracovat více než 12 hodin denně.

„Lying flat“ - hnutí mladých a nespokojených

Anglický výraz „lying flat“ (ležet, na plocho, na zemi) je překlad čínského výrazu tang ping, čínského společenského hnutí a životního stylu, jehož následovníci si osvojují klidnější a nematerialistický život v odmítání profesních požadavků a společenských očekávání. Zejména ti, kteří následují hnutí, často vypadnou z vysokonátlakového a vysoce konkurenčního profesního prostředí, aby pracovali jen do té míry, do jaké potřebují podpořit svůj minimalistický životní styl. Kromě toho se mnozí vyhýbají i tradičním společenským očekáváním, jako je svatba a děti. Členy hnutí, které je aktivně potlačováno čínskými vládci, jsou především mladí Číňané a mileniálové, kteří se ohrazují proti požadavkům (a neuspokojivým odměnám) profesního života, zejména dlouhé pracovní doby (viz pojem 996).

Ležet neznamená povalovat se

„Lying flat neznamená celý den ležet nebo být bez práce. Znamená to žít si svým tempem a dělat to, co se vám líbí,“ řekl Yubo Li (31), který pracuje jako nezávislý designér a digitální umělec ze svého pronajatého pokoje v Šanghaji.

Li pracuje asi čtyři až pět hodin denně na projektech, které vydělávají dost peněz na to, aby mohl žít jednoduše, aniž by se tlačil do bodu přepracování.

„Samozřejmě vím, že kdybych nastoupil do korporátní designové firmy, velmi pravděpodobně bych vydělal více peněz a mohl si dovolit chutnější jídlo a lepší ubytování. Ale spal bych jen tři hodiny denně a neměl bych čas užívat si života. Teď mi ale obyčejné nudle chutnají a moje postel je dostatečně měkká. Nevidím důvod, proč se snažit víc," dodal Li.

Reklama
Reklama