Nostalgická vzpomínka na doby socialismu aneb Nejoblíbenější seriály a „povinné“ slavnosti lidu s hořkosladkou příchutí

Nostalgická vzpomínka na doby socialismu aneb Nejoblíbenější seriály a „povinné“ slavnosti lidu s hořkosladkou příchutí

Foto: TV Nova

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Pojďte si s námi připomenout doby dávno minulé a s trochou nadsázky i nostalgie nahlédněme na tehdejší zvyky. Jak lidé trávili svůj volný čas, oslavovali svátky, které byly mnohdy povinnost ctít a na jaké seriály se mohli těšit, když po dlouhém pracovním dnu usedli ke svým televizorům.

Obsah článku
  1. Uvědomělí televizní hrdinové tehdejší doby
  2. Lidové slavnosti s ohledem na budovatelskou tvář

Uvědomělí televizní hrdinové tehdejší doby

Před více než 35 lety nebylo zvykem si pustit film, na který máte právě náladu. Lidé s velkou netrpělivostí očekávali další dávku emocí s jedinečnými seriály své doby. Většinou se scházeli v obývacím pokoji celé rodiny a s napětím sledovali napínavé dějové linky. Symbolem socialistické doby byly převážně budovatelské scénáře, přesto vnášeli do mnoha domovů pohodu a radost. Podívejme se na žebříček z nejoblíbenějších seriálů a jejich hlavních hrdinů.

  • Nemocnice na kraji města – snad každý znal legendárního primáře Sovu v podání Karla Högera. Napínavé příběhy z ortopedického oddělení i osobního života pracovníků vyhlášené nemocnice.
  • Žena za pultem – pohled na běžného člověka za dob socialismu, denních starostí i malých radostí. Hlavní hrdinka Anna Holubová, jakožto prodavačka lahůdek vyzdvihovala především socialistickou uvědomělost, pozitivní nadhled, přátelství i lásku. To vše s úsměvem a lehkostí i coby žena samoživitelka se spoustou životních trablů.
  • 30 případů majora Zemana – doslova propagandistický seriál protkaný životními cestami a peripetiemi hlavních hrdinů. Tehdy byl seriál natočený k 30. výročí Sboru národní bezpečnosti.
  • Plechová kavalerie – další přehlídka uvědomělých postav tehdejšího režimu. Přesto lidsky ztvárněné a díky hereckému umění účastněných herců se stal seriál velmi oblíbeným. Odpočinkový seriál z prostředí tehdejšího JZD s mnohdy až komickými a bizarními zápletkami.
  • Chlapci a chlapi – velmi oblíbený seriál z vojenského prostředí, kde hlavní roli hraje bohužel šikana. Napínavé scény, obraz tehdejší Československé lidové armády, ale i čekání dlouhé dva roky na svou lásku.

Lidové slavnosti s ohledem na budovatelskou tvář

Dokonalé svátky, které ztratily svou pravou podstatu. I tak by se daly zhodnotit oslavy některých svátků, které lidé slavili, ale jejich základ byl vlastně přizpůsoben režimu.

  • Veselé Velikonoce – ovšem striktně bez náboženství. Křesťanský svátek byl „přebudován“ pouze na oslavu jara. Lidové tradice se tak pozměnili a upravili dle tehdejších pravidel. Zasáhla ideologie a barvení vajíček, pomlázka i pečený beránek dostali jiný rozměr.
  • MDŽ – asi nejznámější státní svátek, který dostal punc – "socialistický". Neodmyslitelné firemní večírky, tradiční karafiáty a šunkové chlebíčky. Oslava socialistických žen, kterou oslavovali převážně muži.
  • První máj – lásky čas? Ale kdepak. Bujará oslava komunistického režimu. Vzhůru do ulic s mávátky a hesly. Ironická oslava svátku práce.

A jak na tuto dobu vzpomínáte vy? S lehkou nostalgií, hořkostí, nebo jiným emočním vjemem? Přes všechna nařízení a zákazy si i v této době uměli lidé udělat radost a zpříjemnit si život drobnými maličkostmi.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama