Seniorský věk je ale také časem, kdy se nové zvyky zavádí už velmi ztěžka
Tak tohle zabolí. V důchodu to slyšíte možná častěji, než je vám příjemné. Chce se vám rozčílit. Jenže to je ve skutečnosti pravda. Často je spěch jen zlozvykem.
Seniorský věk je ale také časem, kdy se nové zvyky zavádí už velmi ztěžka. Každý zlozvyk si už většinou necháváme do konce života. Toho jednoho bychom se ale rozhodně měli zbavit, protože vám bere zdraví.
Celý život spěcháme, protože nestíháme
Jak na tom bude dnešní generace, to teprve uvidíme. Ale nelze říci, že by si ta, která je dnes v seniorském věku, užívala nějakého extrémního pohodlí.
Přesto jejich životní styl nebyl tak hektický jako ten dnešní. Většinou. Do spěchu se dostáváme, pokud jsou nároky našeho okolí a vnějšího světa nad naše síly. Nemůžeme dělat věci svým tempem, ale musíme spěchat. Klid je pro nás neznámý pojem.
Krátkodobý stres a spěch je většinou motivační, dlouhodobý vyčerpává a frustruje. Matky malých dětí by mohly vyprávět.
V důchodu už stíháte, akorát to ještě nevíte
Jenže pak přijde důchod. Zdravotní problémy, nebo jiný důvod, proč svůj život je vhodné zpomalit. Pokud vás zastaví pohybové nebo zdravotní problémy, můžete se nějaký čas potýkat i s frustrací. Razantní snížení životního tempa nedělá dobře všem. Někdo může mít pocit, že selhal, jeho život ztratil smysl. Stoupá nervozita.
Není divu. Má to svůj biologický základ.
Existuje závislost na stresu
Na spěchu a stresu můžeme být závislí: jde o chemickou závislost na stresových hormonech.
Zní to možná divně, ale žít ve stresu je uspokojující. Ač je chronický stres ve výsledku destruktivní, tělo si zvyklo na určitou hladinu stresových hormonů.
Důvody mohou být různé, dlouhodobé vystavení stresu nebo vzorce, které si neseme z dětství.
Jste na nich závislí? Jak to poznáte
Vaše chování a prožívání je jiné. Nedostatek stresu rovná se absťák. Pak možná nemáte rádi odpočinek, nevydržíte v klidu, jste podráždění, když nejste v jednom kole.
Řešení je běh na dlouhou trať. Naučit se zklidnit tělo. Relaxace, aktivní koníčky, změna životních priorit může být základem.
Podporovaný společenský zvyk
Když ono se to moc nenosí. Kdo není ve spěchu, jako by nebyl. Myslíte, že sousedka, která vás uvidí opalovat se na zahradě nebo jen tak sedět u kávy, doma nikdy neodpočívá?
Teď možná mává motykou, ale co vy víte, co dělá doma. Možná si taky sedne a nedělá nic. Zapomeňte na to, že vás druzí soudí.
Je to jejich věc.
Co pomůže se zklidnit?
Pokud eliminujete stres a opravdu si v hlavě srovnáte, že už nemusíte ze zvyku nikam spěchat, dejte se do tvoření nových zvyků.
Plánujte den nově.
Čtěte. Vařte nová jídla.
Udělejte si výlet.