Záhada rozedraného tvora z hlubin moře, kterého svět neviděl

Záhada rozedraného tvora z hlubin moře, kterého svět neviděl

Foto: Hatteviden / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Jeden z nejprapodivnějších a nejkrásnějších mořských tvorů, řasovník rozedraný – doslova listnatý mořský drak dostává svému jménu. Pokrytý listovými kožními vlákny, tento bratranec mořského koníka napodobuje své prostředí způsobem, jako žádný jiný živočich.

Jeden z nejprapodivnějších a nejkrásnějších mořských tvorů, řasovník rozedraný – doslova listnatý mořský drak dostává svému jménu. Pokrytý listovými kožními vlákny, tento bratranec mořského koníka napodobuje své prostředí způsobem, jako žádný jiný živočich.

Listnatý mořský drak je mistr v kamufláži a dokonale se mísí mezi plovoucími chaluhy, ve kterých žije. Ozdobné listové výčnělky visící z hlavy, těla a ocasu nepohánějí tělo, pouze ho maskují a odpovídají přesné barvě a tvaru řasy a mořské trávy, ve kterých žijí. Takže jsou prakticky nerozeznatelní od jejich stanoviště.

Listí lze spatřit na jihu

Řasovník rozedraný je také známý jako Glauertův mořský drak nebo místně zvaný jako „listí". Pokud se chcete potápět s listnatými mořskými draky, musíte se vypravit do konkrétní oblasti Austrálie, protože tento druh se nachází pouze podél jejího jižního a západního pobřeží. Dráčci jsou obvykle větší než většina mořských koníků, vyrůstají do 20-24 cm, živí se planktonem a malými korýši. Mezi oblíbené vody potápěčů, kteří pozorují tento druh, patří Rapid Bay, Edithburgh a Victor Harbor poblíž Adelaide v Jižní Austrálii.

Zblízka hlava Gluertova mořského dráčka. Fotka od Wendy Walkin / Shutterstock

Třetí objev je rudý

Mořská bioložka Josefin Stillerová z Kalifornské univerzity v San Diegu v roce 2017 oznámmila pro Reuters objev již dokonce třetího druhu řasovníka, po řasovníku rozedraném a řasovníku protáhlém. Zmiňovaná podobnost s mořskými koníky, tedy rybami z čeledi jehlovitých, není náhodná - jsou jejich větší příbuzní. Natočili je až pomocí dálkově ovládané miniponorky. Oba dříve objevené druhy žijí v hloubce jen několika metrů a mají jiný tvar ocasu, ten nový - rubínový ale až v hloubce kolem 50 metrů. Tam je méně světla, většina organismů má červenou barvu.

Zdroj: www.divessi.com, www.cnbc.com. Úvodní fotografie: David Steele / Shutterstock: Endemit ve vodách jižní a východní Austrálie, listnatí mořští draci jsou blízcí příbuzní s mořskými koníky a dýmkovnicemi. Jsou dokonale maskovaní, aby splynuli s mořskými řasami a formacemi řas.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama