Češi versus východoněmecké speciality: Bramborové placky s jablečným pyré z NDR

Češi versus východoněmecké speciality: Bramborové placky s jablečným pyré z NDR

Foto: dar19.30 / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Současná německá kuchyně je bohatě regionálně diferencovaná a spojuje tradiční vydatná jídla plná masa, knedlíků, brambor a zelí s moderní gastronomií, která klade důraz na sezónní, lokální a udržitelné suroviny a zdravější varianty, včetně vegetariánských a veganských konceptů.

Reklama
Obsah článku
  1. Německé chutě za „socíku“
  2. Recept na bramborové placky s jablečným pyré z NDR

Od robustních bavorských specialit jako bratwurst, vepřové koleno a germknödel přes lehčí, víno ovlivněnou kuchyni Porýní až po pulzující gastro scénu Berlína, kde se vedle tradičních jídel jako currywurst či královecké klopsny objevují restaurace oceněné michelinskými hvězdami i inovativní fusion kuchyně. Pivo zůstává neoddělitelnou součástí kultury, zatímco současné trendy směřují k rovnováze mezi tradicí a moderním pojetím jídla, reflektující rostoucí zájem o kvalitu, udržitelnost a pestrost chutí.

Německé chutě za „socíku“

Kuchyně v bývalých německých zemích - NDR a NSR – byla známá svou specifičností. Velmi výrazná a zdravá, hlavně pro velkou spotřebu všech druhů zeleniny. Příprava zeleniny, i té nejobyčejnější, patří podle publikace Okénko do kuchyně našich sousedů k jednomu z hlavních přínosů německé kuchyně světové gastronomii.

Jde o zelí, červenou řepu, ředkev, křen, chřest, cibuli. Dominují ovšem brambory jako nejčastější příloha, uvádí autorka publikace Milena Svejkovská. Velmi oblíbený je Kartoffelpuffer, což je obdoba našeho bramboráku, ovšem místo česneku a majoránky mu osobitou chuť dodávají cukr či jablečné pyré.

Zelenina však nebyla jedinou surovinou, s níž se v německé kuchyni nejčastěji pracovalo. Jmenujme ještě především ryby a mořské živočichy, vepřové a kachní maso, divočinu, luštěniny. K nejvýraznějším rysům této kuchyně patřila sladkokyselá příchuť pokrmů a slazené saláty. Ve srovnání s námi používali Němci i jiná koření. Dávali přednost hořčičnému seminku, jalovci, koriandru, kopru, estragonu. To byly u nás druhy sice známé, ale ne tak oblíbené.

Další zvláštností německých pokrmů za socialismu byl způsob úpravy jídel. Jeho výsledkem bylo pečené vepřové koleno, vestfálská šunka, kachna plněná jablky nebo s kapustičkami, s hráškem, na jalovci nebo na zázvoru. Chuťově lákavé byli například divočák na jalovci, jelení kotlet s brusinkami, dančí steak s jeřabinkami a další speciality.

Při výčtu pochoutek nesmíme zapomenout na moučníky a dezerty. Známé jsou berlínské koblihy polévané fondánem, třešňový dort, trdlovec, štoly, sladké a slané preclíky, hrušky ve vanilkovém krému.

Recept na bramborové placky s jablečným pyré z NDR

Pokud chtějí vaše chuťové pohárky vplout do historie našich západních, přesto východních (NDR) sousedů, můžete si připravit bramborové placky s jablečným pyré podle receptu z letité publikace Okénko do kuchyně našich sousedů:

Suroviny:

  • 750 g oloupaných brambor
  • 3 vejce
  • 2 lžíce polohrubé mouky
  • sůl
  • olej na smažení
  • 350 g oloupaných jablek
  • 50 g másla
  • 100 g cukru
  • skořice
  • vanilkový cukr

Příprava:

Jablka nastrouháme, máslo rozpustíme v pánvi, přidáme cukr a necháme za stálého míchání zkaramelizovat. Přidáme strouhaná jablka, skořici, vanilkový cukr a směs rozdusíme na pyré. Z nastrouhaných brambor, mouky, vejce a špetky soli umícháme těsto, usmažíme dozlatova na tuku placky, na které navršíme horké pyré.

Možná jste zmeškali

Anasaziové: Záhadná civilizace ze skalních puebel, která zmizela

Anasaziové: Záhadná civilizace ze skalních puebel, která zmizela

Anasaziové byli původní obyvatelé jihozápadního regionu dnešních Spojených států, kteří se proslavili nejen svou vyspělou a unikátní kulturou, ale i tajemným zmizením. Dones se vedou spory, co indiány vedlo k opuštění jejich domovů.

Východočeské 4000 let staré pohřebiště je zlatý důl: Jantar nevídané hodnoty a důkaz naší tehdejší vyspělosti

Východočeské 4000 let staré pohřebiště je zlatý důl: Jantar nevídané…

V letech 2007–2009 prozkoumali archeologové z pražského Archeologického ústavu AV ČR a pardubického Východočeského muzea v lokalitě Mikulovice u Pardubic několik skupin kostrových hrobů z počátků doby bronzové, tedy z období let 2200–1700 před Kristem.

Transylvánské vězení, kde páry na samotce dostávaly rozum, aby přežily

Transylvánské vězení, kde páry na samotce dostávaly rozum, aby přežily

Může to znít jako noční můra, ale záznamy ukazují, že tato forma „manželského poradenství“ v Transylvánii byla poměrně účinná. Fungovala však podstatně odlišně než ta dnešní.

Slované uctívali mnoho různých božstev: Patřil mezi ně i Veles, vládce podsvětí, patron lstí a podvodů

Slované uctívali mnoho různých božstev: Patřil mezi ně i Veles,…

Hlavními slovanskými bohy byli odvěcí rivalové Perun a Veles, kteří každoročně sváděli urputný boj o vládu nad světem lidí. Patřil sem také Svarog, nebeský kovář, který kouzelným kladivem vykoval Slunce a svým spánkem zajišťoval přirozený běh světa.

Před více než 50 lety v Polsku představili první elektromobil. Vyrábí se dodnes

Před více než 50 lety v Polsku představili první elektromobil. Vyrábí…

První městský elektromobil vyrobený v leteckém závodě WSK ve městě Mielec v sousedním Polsku se dočkal světového úspěchu. Výrobní linku opustil před více než 50 lety a odstartoval éru polské automobilové značky Melex.

Ve starém Řecku měly ženy málo příležitostí se prosadit. Básnířka Sapfó byla výjimka, už za svého života byla velmi obdivována

Ve starém Řecku měly ženy málo příležitostí se prosadit. Básnířka…

Starověké Řecko bylo doménou mužů. Ačkoliv ženy měly v jistých ohledech lepší pozici než v křesťanském středověku, jen málo z nich se prosadilo po literární stránce a jejich jména znají i dnešní lidé. Básnířka Sapfó představuje výjimku.

Alžběta Habsburská, přezdívaná Matka králů, obsadila svými potomky většinu evropských trůnů

Alžběta Habsburská, přezdívaná Matka králů, obsadila svými potomky…

Polská královna Alžběta Rakouská měla velmi bouřlivé dětství. Osiřela, střídala opatrovníky a prodělala závažnou chorobu, kvůli které byla doživotně znetvořená. S polským králem Kazimírem, se kterým měla 13 dětí, však prožila šťastné manželství.

Staří Egypťané možná dokázali ovládat elektřinu. Dochovaly se důkazy o nákresu žárovky

Staří Egypťané možná dokázali ovládat elektřinu. Dochovaly se důkazy…

Hathořin chrám v Dendeře ve svém nitru ukrývá kryptu, ve které se nachází možný důkaz o tom, že ve starém Egyptě předpověděli vynález žárovky či že toto zařízení možná sami používali.

Dvouhlavý chlapec aneb siamská dvojčata Giacomo a Giovani

Dvouhlavý chlapec aneb siamská dvojčata Giacomo a Giovani

Od šestého obratle sdíleli jedno tělo. Přesto si nebyli podobní a měli i rozdílné povahy. Tichý Giovanni holdoval pivu, abstinent Giacomo velmi rád mluvil o sobě.

Jeden z nejkrutějších Němců: Philipp Adolf poslal na hranici stovky lidí, dětí i svou rodinu. Vypuklo davové šílenství

Jeden z nejkrutějších Němců: Philipp Adolf poslal na hranici stovky…

Během jednoho z nejdelších soudních procesů v evropských dějinách poslal na hranici více než 900 lidí. Patřil k nim i jeho vlastní synovec, devatenáct katolických kněží a mnoho dětí ve věku od čtyř do čtrnácti let. Byl jednou z nejkrutějších postav Německa 17. století - Philipp Adolf von Ehrenberg, kníže a biskup z Würzburgu.

Doporučené články

Obdivovaný český herec měl původně dělat něco úplně jiného. Dnes exceluje nejen v divadle

Obdivovaný český herec měl původně dělat něco úplně jiného. Dnes exceluje nejen v divadle

Dnes miliony Čechů zajásají a neodtrhnou se od obrazovek: Prima MAX ve 20:00 spustí absolutně nejvtipnější trhák s Jackem Blackem

Dnes miliony Čechů zajásají a neodtrhnou se od obrazovek: Prima MAX ve 20:00 spustí absolutně nejvtipnější trhák s Jackem Blackem

Český prezident Petr Pavel prozradil své filmové favority i zážitky z kinosálu

Český prezident Petr Pavel prozradil své filmové favority i zážitky z kinosálu

Disney vyjednává o novém Sám doma. Macaulay Culkin má vlastní nápad na děj

Disney vyjednává o novém Sám doma. Macaulay Culkin má vlastní nápad na děj

Co by kdyby v Polabí: Nová kráska zamotala hlavu nejen Hynkovi. Na stanici možná nastane poprask

Co by kdyby v Polabí: Nová kráska zamotala hlavu nejen Hynkovi. Na stanici možná nastane poprask

Reklama