Češi tenhle detail při parkování ignorují. A stojí je to 5 000 Kč
Některá auta na chodníku překvapí, jiná tam vyložené dráždí. Pravidla nejsou černobílá, jak by se mohla zdát. Někdy rozhoduje jen pár detailů, které většina řidičů vůbec neřeší.
Chodníky pro chodce
Chodníky ve městech slouží především těm, kdo chodí pěšky, ať už jde o běžné chodce, rodiče s kočárky nebo děti na koloběžkách. Jenže pohled na zaparkované auto právě na takovém místě není v Česku ničím výjimečným. Některým to přijde jako nezbytnost, jiným jako lenost či bezohlednost. A veřejnost se pak často dělí na dvě skupiny. Na ty, kdo mají pro podobné případy pochopení, a ty, kteří by nejraději volali strážníky pokaždé.
Veřejná zeleň nebo chodník?
Někteří řidiči odstavují svá vozidla částečně na chodníku nebo dokonce na travnatých plochách. Tím chtějí uvolnit prostor na silnici a nepřekážet vlastně ostatním, záměr může být dobrý, ale zákon takové jednání nepovoluje, podle § 27 zákona o provozu na pozemních komunikacích jde o přestupek. Výjimku tvoří pouze případy, kde je takové stání výslovně povoleno dopravní značkou.
Parkování
Přestože se to může jevit jako drobná záležitost, v zákulisí se odehrává celkem jasně daná právní rovina. Ano, vozidla, která se na chodníku objeví, tam totiž stojí protiprávně, některá naopak zcela v souladu se zákonem. Důležitá není jen značka, ale i to, kdo za volantem sedí, případně proč dané vozidlo na chodníku vlastně stojí. Zatímco jeden řidič se snaží rychle vyřídit nákup, jiný může zrovna řešit zcela zásadní situaci.
Některé případy totiž patří mezi výjimky, se kterými silniční zákon počítá, přestože je běžní řidiči často vůbec neznají. Až v těchto situacích přichází na řadu konkrétní pravidla: například skutečnost, že vozy policie, hasičů, záchranné služby nebo městské policie mohou na chodníku stát tehdy, když je to nezbytné pro výkon jejich práce. Nemusím mít přitom aktivní výstražné majáky. Pokud tedy vidíte sanitku před domem nebo hlídku řešící přestupky, může jít o úplně legální zastavení.
Pokuta
Opačně ale zákon pohlíží na řidiče dodávek, kurýry nebo běžného občany, kteří využijí chodník kvůli pohodlí či časové úspoře. Pokud se nejedná o výslovně povolené místo označené příslušnou značkou, hrozí jim na místě pokuta od 1500 Kč. V případě postoupení do správního řízení pak částka může narůst na 5000 Kč.
Naštěstí se stále jedná o přestupek bez trestných bodů. Pohlíží se i na to, pokud se jedná o tzv. krajní nouzi, například zásah u osoby v ohrožení života, když řidič neměl jinou možnost. Ale záleží na výkladu situace. Existují místa, kde dopravní značka výslovně umožňuje parkování na chodníku, částečně nebo zcela, podélně, šikmo či kolmo. Toto značení má vždy přednost před obecním zákazem.