Naučte se říkat ne

Naučte se říkat ne

Foto: Autor / Shutterstock.com

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Dovednost, která ulehčí život a otevře dveře. Spousta lidí si myslí, že říkat NE je nezdvořilé. Ale zeptejte se sami sebe, co vám to přinese, když se někomu jen přizpůsobíte a odsouhlasíte něco, co vůbec dělat nechcete?

Nebudu říkat, že naučit se říct NE je jednoduché. Může a nemusí. Záleží na každém z nás, jakou máme povahu, jakou máme motivaci pro změnu. Někomu stačí rozhodnutí a vše jde samo a někdo s tím bude zápolit několik let. Jsou dokonce i tak citliví jedinci, kteří se díky situacím s NE mohou dostat až do hlubokých depresí.

Je důležité aby se vše vzalo systematicky a aby si každý zvolil, jaká cesta je pro něj ta pravá a jaké tempo chce zvolit. Pramen všech těchto těžkostí jsou domněnky. Díky domněnkám se dostáváme do začarovaného kruhu, kdy se chceme zavděčit úplně všem bez ohledu na to, jak se v dané situaci cítíme my. Prvním krokem k posunu je přijmout, že se stejně nikdy všem nezavděčíme. Uvědomte si všechny možné situace, všechna pro a proti, která mohou nastat, když řeknete ANO nebo NE. A proberte sami se sebou jestli vám to za to stojí.

Skvělým příkladem je pracovní prostředí. Kolega za vámi stále chodí a prosí ať za něj uděláte jeho práci. Ví totiž, že jste natolik hodní, že ho nikdy neodmítnete. Takoví lidé spoléhají na vaši ochotu se podřídit a neschopnost říci NE. Ale vy je musíte vyvést z omylu. A to ne proto, že byste chtěli být nezdvořilí, ale proto, že jde zkrátka o vás. O váš čas, který potřebujete na plnění vlastních povinností, o váš čas, který můžete trávit s rodinou nebo přáteli nebo zkrátka jen tím, co máte rádi.

V těchto situacích si dejte prosím pozor ještě na jednu věc. Ať vás NE netáhne do začarovaného kruhu vaší ochoty. Nikdy nevymýšlejte lživé důvody proč Ne říkáte. V těchto situacích je velice důležité být upřímný. Aby vás NE posunulo k lepšímu, musíte v něj věřit. Nemá žádný význam vašemu okolí vymýšlet lživé scénáře proč to nemůžete nebo nechcete udělat.

Tento způsob je totiž úplně stejný jako když řeknete ANO. Sice se naučíte odmítnout dělat něco, co nechcete, ale budete stále žít v pocitu, že se někomu musíte zavděčit. Pokud svému okolí vysvětlíte mile důvod vašeho NE, věřte, že se k vám nikdy nikdo neobrátí zády. Tedy krom těch lidí, kteří na vás parazitují a chtějí váš využívat. A co si budeme povídat, o takové lidi stát nemusíte.

Vy a jen vy jste pány svých rozhodnutí a svého času a fakt, že se naučíte říkat NE, že osvobodíte sebe ze spárů okolí, které vás připravuje o čas.

Reklama
Zdroj článku:
Veronika Vencová
Reklama