Prevence vzniku cukrovky II. typu u dětí

Prevence vzniku cukrovky II. typu u dětí

Foto: Andrey_Popov / Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Cukrovka je bezpochyby nejčastějším dětským metabolickým onemocněním. Podle statistik je v České republice třikrát více dětských cukrovkářů, než tomu bylo před dvaceti lety. Dnes tímto onemocněním trpí jedno dítě z pěti set, celkem to jsou necelé čtyři tisíce dětí. Stejně jako u dospělých je i v případě dětské cukrovky na vině nedostatek inzulínu.

Základní příznaky cukrovky

Diabetes mellitus neboli cukrovka vzniká v důsledku nesprávné činnosti slinivky břišní, kdy slinivka produkuje velmi málo inzulínu, případně ho neprodukuje vůbec. Inzulín je hormon, který udržuje správnou hladinu cukru v krvi. Pokud se tělo potýká s jeho nedostatkem, pak se v krvi zvyšuje hladina cukru, která na sebe váže vodu. Právě proto je hlavním příznakem cukrovky žízeň a časté močení, které se projevuje zejména v noci.

Dalším průvodním jevem je také náhlé hubnutí, protože v důsledku nedostatku inzulínu není organismus schopen využívat glukózu přijímanou ve stravě, a musí proto sáhnout do tukových zásob. Tím dochází nejen k úbytku hmotnosti, ale také k tvorbě ketolátek, což jsou odpadní buňky, které vznikají při spalování tuků. Ve větší míře jsou jedovaté, jelikož způsobují překyselení, a jejich hromadění může vést až k diabetické ketoacidóze, kdy dochází k rozvratu celého organismu. Pokud se takový stav neléčí, velmi často končí smrtí.

Typy cukrovky

Stejně jako u dospělých i u dětí se vyskytuje cukrovka dvojího typu:

Cukrovka I. typu je autoimunitní onemocnění, které je obvykle dáno geneticky. Jeho příčinou je abnormální chování buněk, které by měly ničit pouze cizorodé látky, ovšem bojují také proti buňkám vlastní slinivky břišní a ta pak přestává pracovat správně. 

Reklama

Cukrovka II. typu je zpravidla podmíněna stylem života, protože funkce slinivky je obvykle narušena jejím ztučněním. Hlavní příčinou tohoto typu cukrovky je tedy nadváha. Dříve byla cukrovka II. typu spojována zejména s osobami středního a vyššího věku, dnes se s ní čím dál častěji potýkají i děti a dospívající.  

Prevence je možná

Cukrovka I. typu je onemocnění, které se zatím vyléčit nedá. V momentě, kdy se u dítěte projeví, není jiné řešení, než se s ní naučit žít. Lze však poměrně účinně předcházet cukrovce II. typu, a to vhodnou stravou a přiměřenou fyzickou aktivitou. Sedm následujících rad vám pomůže udržet zdravý styl života nejen vašich dětí, ale i vás samotných:  

1. Plánujte spolu školní jídelníček. Pokud vaše dítě obědvá ve škole a má na výběr z několika jídel, pomozte mu vybrat vhodná jídla. 

2. Doma vařte zdravá jídla, to znamená taková, která obsahují málo sacharidů. Pokud je to možné, zapojte děti do přípravy pokrmů a seznamte je s přínosem jednotlivých potravin pro lidské tělo.

3. Servírujte přiměřené porce – dítě by se nemělo učit přejídat, a to ani zdravých jídel.

4. Vezměte dítě na nákup a požádejte jej o pomoc s výběrem vhodných potravin. V nákupním košíku by se mělo převážně objevovat ovoce, zelenina, nízkotučné mléčné výrobky, celozrnné výrobky (včetně rýže nebo těstovin), luštěniny. 

5. Jděte příkladem. Těžko můžete chtít po dítěti, aby jedlo zdravě, když se sami budete cpát sladkostmi a tučnými pokrmy.  

6. Pokud dítě některou zdravou potravinu odmítá, necpěte mu ji násilím a nedělejte z toho drama. Pokuste se jej přemluvit, aby ochutnalo alespoň trochu, a tento postup opakujte i příště. Dejte dítěti čas, aby jídlu přišlo samo na chuť. 

7. Dbejte na to, aby dítě mělo dostatečný pohyb. V dnešní době mají děti na výběr z řady pohybových kroužků, zkuste proto zjistit, jaký sport by dítěti seděl nejlépe. Některá volnočasová zařízení nabízejí zkušební hodiny – dítě si tak může nezávazně vyzkoušet různé sporty a vybrat ten, který by ho bavil nejvíce. Ani v tomto bodě nezapomínejte být dítěti příkladem a pravidelně sportujte. Fyzickým aktivitám se můžete věnovat také společně s dítětem – pořádejte cyklovýlety, choďte spolu běhat nebo plavat.

Reklama
Zdroj článku:
kidshealth.org
Reklama