Kolumbijský ostrůvek bez kriminality, hřbitova a elektřiny: Fikce, nebo ráj na zemi?

Kolumbijský ostrůvek bez kriminality, hřbitova a elektřiny: Fikce, nebo ráj na zemi?

Foto: lemaret pierrick/ Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Nemají tekoucí vodu ani kanalizaci, elektřina je k dispozici jen pět hodin denně. Pitnou vodu vozí námořnictvo na ostrov Santa Cruz del Islote jednou za tři týdny a hustota zalidnění je zde čtyřikrát vyšší než na Manhattanu. Lidé, kteří zde žijí, přesto mluví o své domovině jako o ráji.

Legenda říká, že na malý korálový ostrov nedaleko kolumbijského pobřeží narazili před 150 lety rybáři hledající nová loviště. Vrátit na pevninu se už nestihli, takže se rozhodli, že na ostrově přenocují. Příjemně je překvapilo, že zde nežili komáři, což bylo v daných zeměpisných šířkách mimořádně neobvyklé. Právě v tu noc se pravděpodobně rozhodli, že se sem přestěhují.

Santa Cruz del Islote je ostrůvek v Souostroví svatého Bernarda, ležící v zálivu Morrosquillo nedaleko kolumbijského města Tolú. Ostrov je 120 metrů dlouhý a 100 metrů široký.

Malý, ale hustý

Nedávno se na Santa Cruz del Islote nacházela necelá stovka domů, dva obchody, restaurace, diskotéka a škola, to vše na rozloze 120 tisíc metrů čtverečních. Jedná se o nejhustěji obydlený ostrov světa.

Ostrované mají tak omezený životní prostor, že své příbytky rozšiřují i ​​nad vodní hladinu. Patrové budovy by situaci zjednodušily, žádné se zde však nenacházejí. Jediným nezastavěným prostorem je malé náměstí o velikosti poloviny tenisového kurtu, které je během vysokých přílivů zaplaveno.

Obživa nelehká

Lidé, kteří na Santa Cruz del Islote žijí, se živí buď rybolovem nebo prací v hotelech na okolních ostrovech. Kdysi všechny uživilo jen samotné lovení ryb, jejich počet však v posledních letech drasticky poklesl a donutil muže hledat si jiná zaměstnání. Nejblíže se nabízel nedaleký ostrov Mucura, kde se nachází luxusní hotel. Kdo nepracuje přímo v něm, prodává turistům na ulicích různé místní výrobky.

Život nelehký…

Elektřinu na ostrově vyrábí generátor. Zapíná se o sedmé večer a obvykle běží do půlnoci. Když jsou v televizi velké fotbalové zápasy, fanoušci se složí na více paliva, aby je mohli sledovat.

…ale bezpečný

Navzdory těžkým životním podmínkám hovoří ostrované o své domovině jako o tichém a klidném místě. Neexistuje zde kriminalita ani násilí, dveře domů se nezamykají, a dokonce i děti jsou zde podle místního učitele jakési disciplinovanější. 

Ráj domovem

Juvenal Julio, 66letý instruktor potápění a potomek zakladatelů osídlení na Santa Cruz del Islote, v jednom z rozhovorů řekl: „Můj domov je ráj. Nikdy bych se nepřestěhoval a budu tady žít až do konce svých dnů."

Populace diskutabilní

Počet obyvatel ostrova je sporný a často uváděné číslo 1 247 je pravděpodobně přehnané. Sčítání lidu provedené v polovině roku 2010 stanovilo počet obyvatel na 492. Jiný zdroj zase uvádí číslo 779. Nic na tom ale nemění fakt, že po smrti musí ostrov opustit všichni jeho obyvatelé, jelikož se zde nenachází hřbitov. 

Reklama
Zdroj článku:
Reklama