Fenykl – lék proti čarodějnictví povzbuzuje chuť k jídlu i tlumí hlad. Žvýkejte ho během půstu

Fenykl – lék proti čarodějnictví povzbuzuje chuť k jídlu i tlumí hlad. Žvýkejte ho během půstu

Foto: Halil ibrahim mescioglu/ Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Stará pověra říká: „Kdo 24. června, v den, kdy nastává svatojánská noc, zavěsí do dveří a oken kytici z fenyklu, bude ochráněn před zlými duchy.“

Fenykl je jednou z nejstarších léčivých rostlin. Jeho blahodárné účinky oceňovali již před tisíci lety v Číně, Egyptě, Řecku a Římě.

Blaho v břiše od středověku

Ve středověku se rostlina používala jako lék proti čarodějnictví. Zároveň byl fenykl podle časopisu Active Beauty součástí ustáleného repertoáru tehdejšího přírodního léčitelství, například u Plinia nebo při staroanglickém žehnání devatera kvítí. Jeho pozitivní vliv na trávení a pocit blaha znala již ve 12. století Hildegarda z Bingenu.

Dalekosáhlé účinky

Fenykl se chuťově velice podobá lékořici. Přesto se fenyklová semínka prosadila jako oblíbené koření při pečení chleba. Obsahují nejen vitamín C, ale i značné množství kyseliny křemičité. Mezi jejich nejdůležitější účinné látky však patří éterické oleje jako anetol, fenchón, estragol, limonen, kafr či pinen. Mají protizánětlivé a antibakteriální účinky, zmírňují křeče a nadýmání a uvolňují střeva.

Čaj jako celebrita

Při mnoha žaludečních a střevních potížích se osvědčil zejména čaj z fenyklových semínek, například při kvašení v žaludku či střevních křečích. Při nadýmání nebo syndromu dráždivého tračníku se lžička drcených semínek zalije horko vodou a nechá asi pět minut louhovat.

Čaj z fenyklu lze použít také k očním koupelím a jako kloktadlo na zmírnění bolestí v krku. Jeho účinek na děti je popisován jako uklidňující.

Na chuť i proti chuti

Kromě trávení prý fenykl povzbuzuje i chuť k jídlu. Má tedy velmi podobné účinky jako jeho dva kolegové z chlebového koření, anýz a kmín. Existují však důkazy, že fenykl může mít i opačné účinky a pocit hladu tlumit. To by mohlo vysvětlovat, proč lidé během půstu, když měli velký hlad, žvýkali fenyklová semínka.

Reklama

Extrakt na mnoho neduhů

Anetol obsažený ve fenyklovém extraktu má údajně stejné antibakteriální účinky jako mnohá antibiotika. Fenyklové flavonoidy mají navíc analgetické, protiastmatické a antikarcinogenní účinky. Fenykl údajně pomáhá i při akutních příznacích menopauzy.

Pozor na fenykl! Není pro každého!

Fenyklový čaj nelze užívat dlouhodobě. To platí i pro fenyklový olej, který by se navíc měl používat pouze velmi zředěný.

Lidé s přecitlivělostí na mrkev, celer nebo pelyněk by se měli fenyklu raději vyvarovat. Totéž platí pro osoby, které trpí křečemi nebo epileptickými záchvaty.

Fenyklový olej je nevhodný pro kojence a malé děti, protože způsobuje život ohrožující dýchací potíže. Fenykl může stimulovat dělohu, proto by se těhotné ženy měly fenyklovému čaji raději vyhnout.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama