Jen proto, že si můžete vytvořit vlastní dezinfekci, neznamená, že byste měli

Jen proto, že si můžete vytvořit vlastní dezinfekci, neznamená, že byste měli

Foto: dulebenets / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Dezinfekční prostředky jsou vyprodány všude. To je teď prostě životní fakt. Existuje spousta "udělej si sám" receptů, kde si můžete vytvořit svůj vlastní. Je tu však několik problémů.

Neexistuje žádná záruka, že recepty budou ve skutečnosti fungovat

Pokyny Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou jasné: dezinfekční prostředky, které obsahují nejméně 60% alkoholu, jsou přijatelným způsobem dezinfekce rukou, pokud nemáte přístup k mýdlu a vodě. Takže musíte smíchat alkohol s něčím jiným v poměru 60:40, že? (Většina receptů vyžaduje, aby tato další složka byla gelem, třeba s aloe vera).

Bohužel je tu několik zádrhelů. První věcí, na které se všichni shodnou je, že není těžké návod pokazit. Můžete to špatně změřit nebo použít špatnou koncentraci alkoholu. Možná následujete recept, který vypadá dobře, ale ve skutečnosti nemá za následek správnou koncentraci alkoholu.

Za druhé, tření alkoholu do kůže je opravdu drsné. Vaše dezinfekce nebude tak jemná a zvlhčující jako čerstvá Purell láhev, protože je tu jistý důvod, proč společnosti jako Purell utrácejí čas a peníze za vývoj správného vzorce pro jejich každý produkt.

Existuje oficiální recept na dezinfekci schválený WHO, který měl být vyroben lékárníky v zemích, kde je ho obtížné sehnat nebo kde je nedostatek zdravotnického materiálu. Je to velmi odlišné od většiny návodů, které najdete online, v několika ohledech:

  • Vyžaduje peroxid vodíku k zabití spór, které se mohou vyskytovat ve složkách nebo na vybavení, které pro vytvoření dezinfekce využijete
  • Nedoporučuje se přidávat parfémy nebo barviva, pokud si nejste jisti, že nezpůsobí podráždění nebo alergii (mnoho domácích receptů vyžaduje éterické oleje, ale éterické oleje nejsou vždy pro kůži bezpečné)
  • Poskytuje pokyny pro měření obsahu alkoholu, abyste se ujistili, že je dezinfekce správně promíchána a že se neodpařilo příliš mnoho alkoholu během procesu
  • Poradí vám, jak umístit láhve do „karantény“ po dobu 72 hodin, aby nově vyrobený gel mohl zabít všechny bakteriální zárodky, které by se mohly dostat dovnitř

Pokud jste připraveni udělat vše výše uvedené, domnívám se, že byste si mohli vytvořit vlastní dezinfekci rukou. Ale proč?

Reklama

Domácí dezinfekční prostředek na ruce prostě nedává smysl

Přemýšlel jsem, že stejně recept vyzkouším. Zamířil jsem do nákupního centra, kde měl v úmyslu si koupit aloe gel, alkohol a možná také nějaký glycerol, abych vyzkoušel verzi WHO.

Prohledával jsem police a hledal gel na aloe. V dálce jsem zaslechl dva zaměstnance, jak naskladňují police poblíž a mluví o tom samém tématu.

(Mimochodem, nepoužívejte vodku. Nejen, že může být zbytečně drahý, ale má také poloviční sílu a nebude moc dobře fungovat. Lepší představa: vodka je na pití).

Jestli přemýšlíte o výrobě vlastního dezinfekčního prostředku, zde je otázka. Proč si radši ... neumýt ruce? Jistě, dezinfekce je šikovné ale dočasné řešení, když nejste poblíž umyvadla. Stojí ale za to jen domácí kutilská verze? Nemusí to ve skutečnosti fungovat a pravděpodobně vám akorát vysuší ruce.

Kromě velmi specifických okolností (jste třeba v divočině) si pravděpodobně můžete jen udělat další výlet do koupelny, abyste si ruce umyli.

Dobrá zpráva: V každém obchodě, který jsem zkontroloval, z regálů zmizel dezinfekční prostředek, ale mýdlo bylo vždy hojně k dostání.

Reklama
Zdroj článku:
vitals.lifehacker.com
Reklama