Jak virtuální realita pomáhá s parkinsonem

Jak virtuální realita pomáhá s parkinsonem

Foto: Dragana Gordic / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

High-tech nástroje mohou pomoci lidem s Parkinsonovou nemocí zlepšit jejich rovnováhu a snížit riziko nebezpečných pádů, potvrdili nejnovější výsledky studie.

Některým z nich by mohla pomáhat virtuální realita, prostředí vytvořené počítačem, které lze zobrazit v brýlích nebo ve speciální místnosti.

Vědci říkají, že vyvinuli nový virtuální tréninkový systém založený na virtuální realitě, který umožňuje lidem žijícím s Parkinsonovou nemocí zlepšit rovnováhu a kontrolu svalů v bezpečném prostředí.

Pacienti chodí na běžeckém pásu a šlapají na virtuální objekty, které se objevují v prostředí virtuální reality. Úspěch v jednom kole znamená, že se objekty v tom dalším zvětší.

Porucha pohybu

Příznaky Parkinsonovy nemoci zahrnují ztuhlé svaly, zmrazení (krátká neschopnost pohybu) a zhoršený pocit rovnováhy, který značně zvyšuje riziko pádu. Podle jedné studie se u poloviny všech osob s Parkinsonovou chorobou projeví pokles v průběhu tří měsíců.

Výrazně zlepšená rovnováha

Reklama

Nový výzkum v oblasti virtuální reality zahrnoval 10 pacientů s Parkinsonovou chorobou, kteří se orientovali mezi virtuálními překážkami během tří 30minutových lekcí týdně.

Po šesti týdnech se vědci shodli, že všichni účastníci výrazně zlepšili svou rovnováhu, schopnost překonat překážky různých velikostí a měli větší rozsah pohybu v kotnících a bocích.

Výzkumní pracovníci doufají, že se tento systém nakonec přizpůsobí hledáčkům virtuální reality, což umožní jeho dostupnost a snazší implementaci pro klinické použití.

Léky jsou stále důležité

Je všeobecně známo, že fyzické cvičení může zlepšit příznaky Parkinsonovy nemoci, jako jsou třes, poruchy chůze a posturální nestabilita.

Podle Parkinsonovy nadace je nejúčinnější léčbou symptomů Parkinsonovy nemoci lék zvaný levodopa. Levodopa však může u pacientů vyvolat nevolnost, takže je v kombinaci s karbidopou možné zabránit.

Přidání karbidopy také zpomaluje přeměnu levodopy na dopamin, což umožňuje více vstoupit do mozku. To znamená, že k léčbě symptomů je zapotřebí menší dávka levodopy.

První příznaky nemoci

U většiny pacientů je třes příznakem Parkinsonovy nemoci. Existují však méně známé příznaky, které, pokud jsou rozpoznány, by díky včasné péči mohly vám a vaším blízkým zlepšit kvalitu života.

Cvičení je základním kamenem léčby Parkinsonovy nemoci, protože léky a jiná léčba nemoci se nedostávají k těmto příznakům, stejně jako k lékařům.

Cvičení také zvyšuje pohodu a pomáhá udržovat celkové zdraví. I když je třes nejznámějším příznakem Parkinsonovy nemoci, existují i ​​další, které mohou začít roky před diagnózou, včetně ztráty zápachu, zácpy a problémů se spánkem.

Reklama
Zdroj článku:
healthline.com
Reklama