Může alkalická voda vyléčit rakovinu?

Může alkalická voda vyléčit rakovinu?

Foto: Quality Stock Arts / Shutterstock

Aktualizováno:
5 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Termín „alkalický“ označuje hladinu pH vody. Měří se v rozsahu od 0 do 14. Jediný rozdíl mezi tímto typem vody a běžnou vodovodní vodou je hodnota pH.

Co je alkalická voda?

Běžná voda z vodovodu má hodnotu pH kolem 7,5. Alkalická voda má vyšší pH 8 až 9. Čím vyšší číslo, tím alkaličtější. Čím nižší je číslo, tím kyselejší.

Podle studie z roku 2013 má voda s nízkým (kyselým) pH toxické účinky.

Kdysi bylo řečeno, že požití kyselých potravin a nápojů může zvýšit riziko vzniku rakoviny. Také bylo řečeno, že kyselá strava živí rakovinné buňky, což jim prospívat a umožňuje se šířit.

Zde je to, co potřebujete vědět o potenciálních přínosech a rizicích alkalické vody.

Alkalická voda a rakovina

Reklama

Alkalická voda napomáhá působit proti kyselinám, které se nacházejí ve vašem krevním řečišti. Předpokládá se, že pitná voda s vyšším pH může zvýšit váš metabolismus a zlepšit schopnost organismu absorbovat životně důležité živiny.

Někteří se domnívají, že alkalická voda dokáže vyhladovět všechny rakovinné buňky nalezené ve vašem těle, protože rakovinným buňkám prospívají kyselé prostředí.

Předpokládá se, že zavedení alkalické látky zpomalí nebo zastaví růst rakoviny vyvážením hladin pH v těle.

Obecně platí, že alkalická voda může mít hydratační účinek na vaše tělo. Pro některé lidi může také zlepšit příznaky související s žaludeční kyselinou reflux.

V těle s normální funkcí však alkalická voda nezpůsobí významnou změnu celkové acidobazické rovnováhy ve vašem těle, měřené v krevním oběhu.

Co říká výzkum

V současné době neexistuje žádný vědecký důkaz, který by podpořil myšlenku, že alkalická voda může léčit nebo předcházet rakovině.

Je téměř nemožné hrubě měnit hladinu pH v krvi tím, že jíte nebo pijete určité potraviny nebo tekutiny.

Za normálních okolností vaše tělo přirozeně vyvažuje svou vnitřní úroveň pH, ​​aniž by z vaší strany vyžadovalo vysokou úroveň myšlení nebo akce. Vaše tělo má mnohočetné, komplexní a vzájemně provázané buněčné mechanismy podílející se na udržování vašeho vnitřního pH tam, kde by mělo být.

Pokud máte rakovinu, neměla by drasticky ovlivnit celkovou hladinu pH. Rakovinové buňky produkují kyselinu mléčnou, ale obvykle nestačí ke změně pH ve vašem těle.

Obecně je jen velmi málo výzkumů o tom, jak alkalita ovlivňuje lidské tělo.

Jak používat alkalickou vodu

V roce 2011 vydala Světová zdravotnická organizace (WHO) aktualizované pokyny pro kvalitu pitné vody.

Tyto pokyny uvádějí, že úroveň pH obecně nemá přímý vliv na lidi. Voda, která je dezinfikována chlorem, má pH nižší než 8,0.

Pokud byste chtěli použít alkalickou vodu, můžete ji pít, jako byste pravidelně konzumovali vodu z vodovodu. Mějte ale na paměti, že příliš mnoho alkalické vody může způsobit nežádoucí účinky, jako je rozrušený žaludek a zažívací potíže.

Rizika a varování

Je nutná pitná voda s vyváženým pH. Pokud je voda příliš kyselá nebo příliš zásaditá, může mít potenciálně negativní vliv na vaše zdraví.

Vaše tělo není určeno k tomu, aby pilo jen alkalickou vodu. Pokud pijete příliš mnoho, může to narušit tvorbu kyseliny v žaludku. To může mít za následek poruchy trávení nebo žaludeční vředy. Další rizika zahrnují zranitelnost vůči bakteriálnímu přerůstání a další bakterie způsobující infekci v tenkém střevě. Vaše tělo může mít také potíže s trávením a vstřebáváním živin.

Pokud se u Vás vyskytnou problémy s ledvinami nebo máte chronický stav související s ledvinami, poraďte se před použitím s lékařem.

Kde mohu získat alkalickou vodu?

Můžete si vytvořit vlastní alkalickou vodu speciálními filtry nebo přídavnými bateriemi. K alkalizaci vody můžete také použít přídavné kapky.

Stačí si koupit ionizátory vody, které převedou vaši vodu z vodovodu na alkalické pH ve většině velkých řetězových obchodů. Balená alkalická voda je také k dispozici ve většině obchodů s potravinami.

Neexistují vědecké důkazy o tom, že by to mělo pozitivní dopad na léčbu rakoviny nebo na zdraví. Z tohoto důvodu není alkalická voda obvykle kryta vaším poskytovatelem zdravotního pojištění.

Co teď můžete udělat

Ačkoliv je alkalická voda obecně považována za bezpečnou pro pití, neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že má přínos pro zdraví.

Pokud se rozhodnete pro alkalickou vodu vyzkoušet, zde je několik tipů:

Pokud se rozhodnete vytvořit vlastní alkalickou vodu, použijte destilovanou vodu. To může snížit počet přísad.

Při jídle nepijte alkalickou vodu. Pití alkalické vody s jídlem může negativně ovlivnit trávení těla.

Pokud začnete pociťovat neobvyklé nežádoucí účinky, měli byste přerušit užívání a poraďte se se svým lékařem. Mohou s vámi spolupracovat na určení příčiny a v případě potřeby aktualizovat léčebný režim.

Reklama
Zdroj článku:
healthline.com
Reklama