Historický původ slova privilegium už nezapomenete! Souvisí s naší intimitou

Historický původ slova privilegium už nezapomenete! Souvisí s naší intimitou

Foto: Efired / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Archeologii lze oprávněně označit za pravděpodobně „nejšpinavější“ z historických věd, jak záživně popisuje na blogu Švýcarského národního muzea Elias Flatscher, odborný asistent středověké archeologie na univerzitě v Curychu a vědecký pracovník v Agentuře pro výzkum archeologické půdy ve švýcarské Basileji.

Archeologii lze oprávněně označit za pravděpodobně „nejšpinavější“ z historických věd, jak záživně popisuje na blogu Švýcarského národního muzea Elias Flatscher, odborný asistent středověké archeologie na univerzitě v Curychu a vědecký pracovník v Agentuře pro výzkum archeologické půdy ve švýcarské Basileji.

Pro některé dnešní badatele není archeologie latrín (studium obsahu toalety) jen informativní, ale také skutečnou pokladnicí – ať už páchnoucí nebo ne.

Peníze nesmrdí

Když byl římský císař Vespasianus (69-79 n. l.) kritizován za novou daň z použití veřejných záchodů – přesněji daň z moči, která se používala k barvení textilií, měl panovník lakonicky poukazovat na to, že peníze nesmrdí, bez ohledu na jejich zdroj.

Tam, kde kdysi lidé odpovídali na volání přírody, dnes archeologové nacházejí cenné informace o životě v dávných dobách.. Záchody Ancient Gymnasium Sardis, starověké město Lydia, Turecko. Fotka od CSKN / Shutterstock

Nezpochybnitelná výhoda neboli privilegium

Latríny jsou šachty nebo jámy vyztužené zdmi nebo roubením, které přijímaly odpad ze záchodů (tzv. „privilegií“, výhoda toalety je zde zřejmá). Tyto šachty, rozšířené v pozdním středověku, musely být v pravidelných intervalech vyprazdňovány. Tuto špinavou práci vykonávala samostatná profesní skupina osob s nižším společenským postavením, jejíž praktikující byli také – ne bez ironie – označováni jako „zlatokopové“. 

Aroma vskutku nepopsatelné

Dnešní archeologie jen výjimečně obtěžuje zápach někdejšího obsahu, protože proces kompostování je obvykle dokončen – pokud latrína nebyla pod hladinou podzemní vody, v takovém případě mohou archeologové oprávněně mluvit o „nepopsatelném aroma“!

Reklama
Zdroj článku:
Reklama