Vědci se kají: Egyptská mumie z Varšavy nebyla těhotná! Co ale obsahuje její pánev?

Vědci se kají: Egyptská mumie z Varšavy nebyla těhotná! Co ale obsahuje její pánev?

Foto: Fotokon / Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Ne plod, ale několik balíčků je v pánvi mumie ženy představené v Národním muzeu ve Varšavě, tvrdí tým vědců. Jeden z balíčků pravděpodobně obsahoval mumifikovaný orgán. Údajné těhotenství je výsledkem počítačových iluzí a chybné interpretace, domnívají se vědci.

V dubnu 2021 zveřejnila část týmu Varšavského projektu mumie článek v Journal of Archaeological Science, který ukazuje, že uvnitř je ukryta ženská mumie patřící Varšavské univerzitě vystavená v Národním muzeu ve Varšavě. „Sedmiměsíční plod,“ k tomuto závěru dospěli autoři publikace na základě analýzy snímků získaných pomocí rentgenového a počítačového tomografu. Ne všichni badatelé však s tímto tvrzením souhlasili. 

Plod vyloučen

V červenci 2022 vyšla v Archeological and Anthropological Sciences bohatě ilustrovaná publikace, v níž další tým vědců z WMP dokazuje, že mumifikovaná žena rozhodně v těle nemá plod. Svědčí o tom především snímky precizně rekonstruovaného pánevního obsahu a výsledky srovnávacích studií staroegyptských plodů.

„Náš článek obsahuje řadu spektakulárních snímků a odkazů na filmy zobrazující vnitřek starověké mumie, včetně těch, které byly vyrobeny s využitím holografických technik, které jsou nejnovějším trendem v medicíně" - řekla agentuře PAP hlavní autorka publikace - bioarcheoložka, spoluzakladatelka WMP - Kamila Braulińska z Varšavské univerzity.

Na podrobné fotografie se můžete podívat v odkazu ve zprávě na twitterové stránce Nauka w Polsce zde:

Orgány samostatně

Vědci zjistili, že v pánvi není vůbec žádný plod, ale čtyři „balíčky“. „Umístili je tam starověcí balzamisté. Ve svazcích je pravděpodobně nejméně jeden mumifikovaný orgán zesnulé. Ve starém Egyptě je to známá praxe" - zdůraznila Braulińska. Zbývající mohou obsahovat úlomky těla nebo jiné pozůstatky procesu mumifikace. Existuje i další možnost - balzamovací zábaly byly do mumií umístěny proto, aby zachovaly tvar těla po procesu mumifikace.

Staří Egypťané vypozorovali, že tělo se snadněji rozkládalo, když nebyly odstraněny vnitřní orgány, takže byly odstraněny při procesu mumifikace. Bylo s nimi zacházeno různě v závislosti na době - ​​někdy byly umístěny do nádob a umístěny blízko mumií a někdy byly mumifikovány odděleně - a umístěny zpět do těla.

Reklama

Jsou to tři ze čtyř balíků v pánvi, které předchozí tým interpretoval jako plod. O tom, že žena nebyla těhotná, svědčí i kvantitativní měření radiologických hustot, ale i vzájemné geometrické vztahy obalů a srovnávací charakteristiky materiálů uvnitř mumie, tvrdí vědci v nově publikovaném článku.

Braulińska dodala, že nejde o první mumii s balíčky tohoto typu. Někdy se podobné předměty nacházejí v jiných částech těla, podobné svazky nebo látky se nacházejí v pánvi. Ohledně těhotenství se s částí týmu WMP neshodla nejen jeho spoluzakladatelka Kamila Braulińska. Své pochybnosti vyjádřili i další vědci, včetně radiologa doktora Łukasze Kownackého, který provedl tomografické vyšetření mumie a vytvořil její první trojrozměrné snímky.

Asi pouhý optický klam

Údajný objev těhotenství mumie podle autorů nejnovější publikace vyplynul jednoduše z iluze založené na fenoménu pareidolie, tedy přirozené lidské touze vnímat známé předměty v náhodných tvarech.

„Tento fenomén v kombinaci s nedostatkem konzultací teorií s radiologickým specialistou bohužel přinesl pouze efekt celosvětové senzace, a nikoli spolehlivé vědecké studie. Náš článek dokazuje, jak důležitá je při studiu staroegyptských mumií spolupráce s odborníky z různých oborů a jak racionálně a kriticky k analýze výsledků přistupovat a iluze odkládat stranou. Důležitá je také úcta k lidským ostatkům,“ zdůrazňuje Braulińska.

Do Polska se mumie dostala v 19. století. Patří Varšavské univerzitě, ale v současné době je uložena v Galerii antického umění v Národním muzeu ve Varšavě.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama