Historie řecké zmrzliny sahá až k Hippokratovi: Tajemství léčby sněhem

Historie řecké zmrzliny sahá až k Hippokratovi: Tajemství léčby sněhem

Foto: Pajor Pawel / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Jaká je historie dokonalé letní pochoutky - řecké zmrzliny? Jak se stala ústřední součástí řecké letní kultury?

Tři hlavní výrobci zmrzliny v Řecku jsou Evga, kterou koupil Unilever; Delta, kterou koupila společnost Nestlé; a Kri Kri, jediná čistě řecká společnost se sídlem v Serres v Řecku.

Již dávno však existovaly jiné řecké zmrzlinářské společnosti, jako je Agno Dairy SA, která zahájila činnost v roce 1950 v Soluni jako první průmyslová společnost zabývající se pasterizací a stáčením mléka v severním Řecku.

Zmrzlina za revolucí v řeckém mléčném průmyslu

Společnost Evga odstartovala v Řecku šílenství „zmrzliny na špejli“ v roce 1936, protože byli úplně první, kdo v zemi vyrobil lahodnou pochoutku v této podobě. Generace Řeků si Evgu pamatují od dětství, protože zcela změnili zmrzlinu od roku 1934, kdy firmu založili řecko-američtí přistěhovalci do Atén - bratři Sourakové.

Produkcí pasterizovaného kravského mléka bratři podnítili začátek industrializace mlékárenského průmyslu v Řecku. V roce 1936 ulice rychle zaplavili milovníci zmrzliny; po ulicích nejezdily žádné chlazené zmrzlinové vozy, pouliční prodavači museli být rychlí, než vzácná zmrzlina roztála, měli jen trakaře naplněné ledem. Povolání „pagotatzi“ tedy vzniklo z prodavače zmrzliny v bílé zástěře a čepici, kteří brázdili městské čtvrti se slavnými tříkolovými vozíky.

Jak moderní technologie pokročily, zmrzlina samozřejmě skončila v mrazácích supermarketů nebo se naložila do hracích zmrzlinových vozů. Kouzlo dřevěných vozíků se tím ale bohužel vytratilo.

Nejřečtější Kri Kri

Úplně první zmrzlinou, kterou vytvořil Kri Kri, jediná čistě řecká společnost se sídlem v Serres, byla „Cassata“, speciální krém na bázi ovčího mléka s bohatou chutí. V 60. letech minulého století uvedla Kri Kri na trh v Serres svůj první moderní mrazák na zmrzlinu. V roce 1971 se zmrzlinový produkt stal známým i mimo Serres. V roce 1987 syn majitele, Panagiotis Tsinavos, rozšířil továrnu a zařízení Kri Kri a ten samý rok byla řada zmrzlinových produktů společnosti dostupná po celém Řecku. Dnes zůstává jedinou zmrzlinářskou společností vlastněnou Řeckem a vyváží zmrzlinu do dvaadvaceti zemí.

Reklama

Jak dlouho mají Řekové milostný poměr se zmrzlinou?

Nejméně sto let před Alexandrem Velikým. Ve skutečnosti byli starověcí Řekové přitahováni „ledy“ již v pátém století před naším letopočtem. V těch letech byla zmrzlina ve skutečnosti sněhem s příchutí medu a ovoce, byla mezi Řeky na centrálním athénském trhu velmi oblíbená a rychle se rozšířila po celém Egejském světě.

Alexandr Veliký, narozený v roce 356 př. n. l., údajně snědl svůj podíl zmrzliny, když vyrůstal jako syn makedonského krále Filipa II. Podle legend, které se dochovaly dodnes, byla jeho oblíbená zmrzlina ochucená medem a nektarem.

Také se traduje, že sám velký Hippokrates povzbuzoval své starověké řecké pacienty, aby jedli zmrzlinu, „protože oživuje životní šťávy a zvyšuje blahobyt“.

Reklama
Zdroj článku:
Reklama