Gastroenterologové vysvětlují, proč po ranní kávě vždy utíkáte na velkou

Gastroenterologové vysvětlují, proč po ranní kávě vždy utíkáte na velkou

Foto: gomolach/ Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Pokud patříte ke kafařům, kteří si hned zrána dopřejí hrnek voňavého povzbuzení, tak možná i na vás přijde potřeba, když vám to nejméně vyhovuje. Už jste kompletně připraveni na odchod z domu, a tehdy vás přepadne nutkání jít na delší návštěvu záchodu. Může za to právě milovaná káva.

Kromě nakopnutí vaší mysli má káva probouzející efekt i na váš trávicí trakt. Obvykle už do půl hodiny po vypití si musíte jít posedět na trůn. Káva zvyšuje v těle hladiny hormonů, které jsou zodpovědné za trávení (cholecystokinin a gastrin).

Urychlovač

Projímavý účinek se začíná projevovat v žaludku a to zvýšením hladiny žaludečních kyselin. Ty pohánějí obsah žaludku, aby co nejdříve vyšel ven. Když se káva dostane do střev, ty zrychlí svůj pohyb a do čtyř minut hnědý životabudič projde tlustým střevem.

„Mechanismus neznáme úplně přesně a existuje jen několik studií, které se na to zaměřily, říká Kyle Staller, gastroenterolog ve všeobecné nemocnici v Massachusetts.

Kofein to není

Vědcům se ještě nepodařilo přesně zjistit, která látka z kávy (ta obsahuje až tisíc různých složek) způsobuje zázračné prohánění. Jedno je ale jisté, kofein to není, protože stejné účinky se projevují i po vypití bezkofeinové kávy. Ale při jiných kofeinových nápojích, jako je kola nebo energetické drinky, se trávení nezrychluje.

Nezrychluje všechny poživatele

Pokud se vám po kávě ještě nikdy nic takového nestalo, tak nemějte obavy. Tento jev se vyskytuje pouze u „vyvolených" tří z deseti lidí. A pokud vás trápí problémy s trávením a nepijete kávu, máte o důvod víc vyzkoušet ji.

Synchronizujte proti zácpě

Pokud bojujete se zácpou, může vám kávový návyk skutečně pomoci. Ve skutečnosti doktor Staller dokonce doporučuje užívání léků ráno se snídaní a kávou. „To je trik, který někdy používáme," říká. „S největší pravděpodobností půjdete na stolici vždy, když se probudíte (protože se vám probudí tlusté střevo), posnídáte a vypijete šálek kávy. Synchronizace těchto tří věcí vám dává nejlepší šanci vše rozjet.“

Reklama
Zdroj článku:
Reklama