Tři apokalypsy, které jsme jakožto lidstvo očekávali, ale naštěstí pro nás se nevyplnily

Tři apokalypsy, které jsme jakožto lidstvo očekávali, ale naštěstí pro nás se nevyplnily

Foto: Brian Donovan / Shutterstock

Aktualizováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Dalo by se skoro říci, že lidé mají z konce světa strach každou chvíli. Dojde k nějaké nečekané události, klimatické katastrofě, válce blízko našich hranic – a hned uvažujeme, jestli to bude konec. Ten kupodivu ještě za celou historii lidstva nenastal. A to už se vážně hovořilo o celé řadě apokalyptických událostí, které měly přijít – a nakonec nepřišly.

O apokalypse můžeme číst už v Bibli, konkrétně v Novém zákoně, jehož poslední knihu tvoří Zjevení svatého Jana. Není to úplně apokalypsa v dnešním slova smyslu, ale i tak je to velmi varující poselství známého apoštola.

O možném konci světa se ale hovoří už odnepaměti a už lidé žijící dávno před naším letopočtem věřili, že nastane určité konkrétní datum, kdy svět zcela zanikne. Naštěstí se vždy mýlili. Podívejme se proto na tři nejzásadnější proroctví o konci světa, která velkou část lidstva přiváděla k úzkosti, kdy se strachem očekávali, co se v určený den stane.

1) 21. prosinec 2012

Některé věštby o přicházející apokalypse jsou už stovky či tisíce let staré, takže je považujeme jen za pověsti. Ale pak jsou tu takové, které pamatuje skoro každý z nás. Jedna z posledních očekávaných apokalyps totiž měla přijít přesně 21. prosince 2012. A nešlo by jen o zkažené Vánoce.
Celé toto téma vzniklo na poměrně reálném základě. Někdo si všiml, že v ten den končí kalendář starých Mayů. Mayské kalendáře se totiž vždy dělily na úseky nazývané baktuny, které vždy ukončovaly určité období. Jeden baktun trval přesně 394,26 let. K tomu Mayové určovali i speciální cykly o délce 5 126 let, z nichž jeden končil právě v tomtéž roce jako baktun. Bylo to, jako by šlo o konec kalendáře a předzvěst konce světa – už nebylo kam pokračovat.

Panika ve světě

Tohoto tématu se chopili nejen dezinformátoři a konspirátoři, ale začala se jím zaobírat i seriózní média. I kvůli tomu, že v roce 2009 byl natočen katastrofický film 2012, začala krátce před osudným datem 21. prosince 2012 vypukat po celém světě panika. Nejvíc šíleli Číňané, hned po nich Rusové. Lidé si dělali zásoby jídla, budovali podzemní bunkry, chystali se na katastrofu globálních rozměrů.
A světe div se – nic se nestalo. Naprosto nic. A i sami potomci původních Mayů dlouho dopředu lidstvo uklidňovali, že nejde o konec světa, nýbrž jen o konec jednoho úseku původního kalendáře. Ale zvěsti o apokalypse byly pro mnoho lidí důvěryhodnější.

2) Halleyova kometa

Další známé proroctví popisující neodvratný konec světa, se týkalo Halleyovy komety. Tato kometa je velmi specifická v tom, že Zemi neminula jen jednou a neodletěla někam do dáli vesmíru. Krouží kolem Slunce a jednou za 74 až 79 let míjí i Zemi. Vždy, když se na nebi objevila, byla to pro lidi jasná zpráva, že se stane něco velmi zlého. A konec světa je pokaždé jednou z možných variant.
V roce 1066 prý přílet této komety způsobil drtivou porážku Anglosasů v bitvě u Hastingsu. Objevila se v roce smrti krále Eduarda VII. a věštila prý i smrt Marka Twaina.

Na poštovní známce vytištěné v Rumunsku (asi 1986) je vyobrazena kometa a Edmund Halley, který vypočítal dráhu jejího letu, a později po něm byla pojmenována. Fotka od Adriana Iacob / Shutterstock

Konec světa 1910

Největší paniku mezi lidmi ale Halleyova kometa zaručeně způsobila v roce 1910, kdy už existovaly noviny. V amerických New York Times se náhle začalo psát o blízkém konci světa souvisejícím s kometou. Přidal se list Atlanta Constitution informující o přípravách lidí na blížící se konec. Očekávalo se, že po Zemi se začnou šířit prudce jedovaté plyny uvolněné z komety, které dozajista zahubí veškerý život. A spousta lidí tomu skutečně uvěřila, začala vznikat neskutečná panika. Když v květnu 1910 kometa prolétla, zmizela a lidstvo dál existovalo, oznámil to vítězoslavně dokonce list Chicago Tribune slovy: „Stále jsme tady!“

3) Přelom tisíciletí

Třetí zásadní termín, kdy lidstvo s velkou jistotou očekávalo apokalypsu, byl 31. prosinec 1999. Přicházel přelom tisíciletí i století, přicházel neznámý rok 2000. Takových zlomů už lidé zažili samozřejmě nespočet, ale i tak si konspirátoři toto datum vybrali za svůj velký cíl. A světem se zase začala šířit panika, že na Silvestra všichni zemřeme.

Jak samozřejmě víme, nic se nestalo. Ale oslava to byla rozhodně gigantická, protože nikdo z nás už nezažije příchod nového tisíciletí a většina z nás se nedožije ani dalšího století. Což nemusí být způsobeno jen průměrným věkem dožití – ale třeba i tím, že k apokalypse jednou dost pravděpodobně dojde, a to nejspíš lidským zaviněním (jak se shodují mnozí odborníci).

Reklama
Reklama