Nový trenér Karolíny Plíškové Sascha Bajin: I přes rodinnou tragédii v dětství rozdává sílu a optimismus

Nový trenér Karolíny Plíškové Sascha Bajin: I přes rodinnou tragédii v dětství rozdává sílu a optimismus

Foto: Pavel Gwužď / Nextfoto

Aktualizováno:
5 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Aleksander „Sascha“ Bajin je německý tenisový trenér srbského původu a bývalý tenisový hráč druhé německé bundesligy. Bajin pochází ze srbsko-německé rodiny, otec byl Srb a matka Němka. Narodil se v roce 1984 v tehdejší Jugslávii, dnes Srbsko.

Vyrostl na předměstí Mnichova ve Feldmochingu. O jeho rodinném zázemí a rodičích se toho příliš neví. Je nejstarším synem svých rodičů a má mladšího bratra, který žije v Německu.

Jako dítě začal hrát tenis pod vedením svého otce, taktéž tenisty, později chtěl hrát profesionálně, ale po otcově tragické smrti při nehodě ztratil pro svou další tenisovou kariéru motivaci. To bylo Saschovi 15 let. Hrál tedy ve druhé tenisové bundeslize za MTTC Iphitos Mnichov.

Parťák na tenis i mimo něj

Později se prosadil jako prominentní sparring partner a trenér, který pracuje s významnými jmény ženského tenisového okruhu, včetně Sereny Williamsové, Victorie Azarenkové, Sloane Stephensové a Naomi Osakaové. 

Pomohl Sereně

Již ve 23 letech se na osm let stal sparring partnerem Sereny Williamsové, která během spolupráce vyhrála 13 grandslamů. Přestěhoval se za ní na Floridu, kde také vystudoval Palm Beach State College.

Na základě doporučení mnichovské kolegyně se Bajin stal partnerem americké tenistky Sereny Williamsové v době, kdy už byla Williamsová ve světě tenisu velkým jménem. Součástí jejího týmu byl od roku 2007 do roku 2015. Během této spolupráce Williamsová vyhrála 13 grandslamových titulů ve dvouhře, sedm ve čtyřhře, zlatou medaili ve čtyřhře na letních olympijských hrách v roce 2008, zlatou medaili ve dvouhře i ve čtyřhře na letních olympijských hrách v roce 2012. Během tohoto období také pětkrát obsadila první místo ve světovém žebříčku.

Pomohl Victorii, Sloane, Caroline...

Byl také sparring partnerem běloruské tenistky Victorie Azarenkové (v letech 2015 až 2016), americké tenistky Sloane Stephensové (v roce 2016) a dánské tenistky Caroline Wozniacké (2017 až 2018).

Reklama

Pomohl Naomi

V polovině roku 2018 začal trénovat Naomi Osakaovou, která pod jeho vedením vyhrála dva grandslamy: US Open 2018 a Australian Open 2019. S Bajinem se Osakaová stala první Japonkou v historii tenisu, která získala grandslamový titul, když porazila Serenu Williamsovou na US Open 2018, a také dosáhla prvního místa ve světovém žebříčku poté, co na Australian Open v roce 2019 získala svůj druhý grandslamový titul, když porazila Petru Kvitovou. Bezprostředně poté, 11. února 2019, však Naomi oznámila ukončení spolupráce s Bajinem prostřednictvím Twitteru .

Bajin byl v roce 2018 oceněn ženskou tenisovou asociací jako Trenér roku.

V dubnu 2019 oznámil, že se stal trenérem Kristiny Mladenovićové. Později také koučoval Ukrajinku Dayanu Yastremskou.

Pomůže také Karolíně?

Od listopadu 2020 koučuje Karolínu Plíškovou.

Co má rád?

Ve svém volném čase miluje Bajin rybolov. Rád chodí do posilovny, má rád kontinentální jídlo a jako svou vysněnou prázdninovou destinaci zmiňuje Švýcarsko. Mezi jeho oblíbené celebrity patří americký herec a producent Kevin Spacey a jihoafrická a americká herečka a filmová producentka Charlize Theronová.

Saschovo motto je výmluvné: "I'm just trying my best every day 24/7 365!!" ("Jen se snažím dělat to nejlepší 24 hodin v týdnu 365 dní v roce!")

Sascha okomentoval spolupráci s týmem Plíškové: "To bylo dobré s @fabiofogna. Děkuji za úder," když reagoval na příspěvek Karolíny: "Dnes dobrý trénink #Wimbledon."

Po téměř roční spolupráci Bajina s mladou ukrajinskou tenistkou Dayanou Yastremskou, byla loni v září z její strany (spíše ze strany jejího otce...) ukončena spolupráce.

"Chtěla bych oznámit, že po US Open jsem se rozhodla ukončit spolupráci se Sašou Bajinem. Chci mu za všechno poděkovat a popřát mu hodně štěstí! Byla to pro mě dobrá zkušenost."

Takto si ale rozuměli při tréninku:

"Tajné podání ruky: Bomba! D. Yastremska & trenér BigSascha po tréninku v Brisbane."

Takto zase Sascha trénuje (nejen) své tělo:

"Ve skutečnosti toto bylo to video. Je mi moc líto, že dva sportovci se příliš bavili tím, že dělali svou práci a blbli. Jak se opovažujeme, máte takovou pravdu ... Dobrý den, lidi, a doufám, že si ve vašem životě užijete tolik zábavy jako já."

Ale není pouze veselých dnů v jeho životě, ani v životě jeho tenisových kolegů a kamarádů. Na Twitteru se virtuálně "pomodlil" a poslal srdíčko italské tenistce Francesce Schiavoneové, která v roce 2019 procházela léčbou rakoviny:

Francesca napsala: „Ahoj všichni, po 7-8 (?) odmlčení se na sociálních sítích a z očí světa bych se s vámi chtěla podělit o to, co se mi stalo. Byla mi diagnostikována rakovina. Prošla jsem si chemoterapií, svedla jsem bitvu a teď stále dýchám. Tento boj jsem vyhrála. A teď jsem zpět v akci “.

A nejsmutnější tweet (z loňského března) na závěr :

"Je to 19 let, co jsi nás opustil. Vím, že jsi na dobrém místě a doufám, že se stanu z poloviny mužem, kterým jsi byl ty. Chybíš mi zatraceně moc a nemůžu se dočkat dne, kdy tě zase uvidím R.I.P. Tati, miluji tě."

Jeden fanoušek okomentoval Saschovu vzpomínku takto: "Ztráta milovaného nemůže být nikdy snadná, I když vyrosteme, pořád to bolí. Říká se, že čas léčí, ale já nevím. Ať tvůj táta odpočívá ve věčném pokoji a ať je na tebe stále hrdý."

Reklama
Reklama