Fenomén zvaný antikoncepce. Může mít i mnoho vedlejších účinků

Fenomén zvaný antikoncepce. Může mít i mnoho vedlejších účinků

Foto: areeya_ann / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Fenomén zvaný antikoncepce. Snad každá žena již vyzkoušela nějakou formu antikoncepce a antikoncepční pilulky se staly opravdovým hitem. Na jedné straně dávají ženám co chtějí - pocit svobody, jistoty, možnost ovlivnit svůj cyklus. Ale na straně druhé tady máme vedlejší účinky.

Již víme, že spousta žen po antikoncepci přibírá nebo jim spustí migrény, ale ani při předepisování tohoto léku se o nich nic moc člověk nedozví. Jedním z vedlejších účinků je právě vazomotorická rýma. Ano rýma. A pokud jste si ještě nikdy neprošli tímto druhem rýmy nebo nemáte rýmu chronickou, nemůžete pochopit, jak to někdo vůbec může řešit. Tato rýma ale dokáže pěkně obrátit život naruby.

Co to je vazomotorická rýma?

Je to vlastně takový obyčejný druh rýmy, který se zprvu jeví jako běžné nachlazení a poté se začne vydávat za rýmu alergickou. Avšak bez jakéhokoli svědění a pálení očí. Oteče vám sliznice, nemůžete dýchat, v horším případě může začít natékat i krk a máte pocit, že se udusíte. Dalším skvělým poznatkem u vazomotorické rýmy je fakt, že na ní nic nepomáhá. Ani kapky do nosu ani léky na alergii a ani nic podobného. Jediným způsobem jakým se této rýmy zbavit je najít spouštěč. Nezpůsobuje jí pouze antikoncepce, ale i jiné druhy léků a různých látek. Je tedy velice důležité zhodnotit, co se ve vašem životě změnilo a spouštěč najít.

Tento druh rýmy dokáže opravdu potrápit a znehodnotit běžný život. Neustálé vysvětlování co že vám to vlastně je, že nejste nakažliví a že už se opravdu do práce potřebujete vrátit, několikaměsíční nevyspání a přemýšlení jen nad tím, jestli vám zrovna teče nebo neteče z nosu. Je to velice vyčerpávající jak pro zasaženého, tak pro jeho blízké okolí.

Při spuštění rýmy s antikoncepcí je velice obtížné vyzkoušet, jestli je spouštěčem právě antikoncepce. Trvá to několik týdnů než se objeví první úleva a je nutné antikoncepci vysadit úplně.

Tento článek neberte jako lékařský fakt, ale jako vlastní zkušenost a osobní poznatky při pětiměsíční vazomotorické rýmě způsobené právě antikoncepcí. Každý týden jsem absolvovala různá vyšetření na pohotovostech, v nemocnicích a u praktického lékaře, ale na možnost propojení s léky se mě nikdo ani nezeptal. Až jsem jednou večer dostala impulz z vlastního těla který ukazoval právě na možnost antikoncepce. Trefila jsem se do černého a za dva týdny bylo kompletně po rýmě. Budu ráda pokud čtení pomůže alespoň jedinému člověku, který se s vazomotorickou rýmou trápí.

Reklama
Zdroj článku:
Veronika Vencová
Reklama