Apple představil nové M1 čipy

Apple představil nové M1 čipy

Foto: pisaphotography / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V červnu 2020 společnost Apple oznámila přechod od společnosti Intel. M1 je první vlastní systém založený a navržený od společností Apple.

Přechod z procesu Intel na vlastní procesory

Společnost Apple řadu let spolupracovala s firmou Intel, která zásobovala Apple svými procesory. Figurovaly například jak v zařízení MacBook, tak v Apple „all in one“ počítačích nesoucí název iMac. Tato spolupráce je již u konce, neboť se Apple rozhodl přejít na vlastní procesory, které můžeme nyní najít v nových zařízeních, a to konkrétně v novém MacBooku Air, 13“ Macbooku Pro a v Macu mini. Do zbylých zařízení má být čip implementován do dvou let. Čip byl pojmenován M1.

Proč Apple přešel od Intelu na vlastní čipy?

Tento dlouho očekáváný krok Apple odůvodnil tím, že chce pomocí M1 čipů vytvořit novou éru produktů. Tvrdí, že vyvinul energeticky nejúčinnější čipy na světě, které spotřebovávají méně energie a zároveň poskytují lepší výkon.

Rozdíl mezi M1 a Intel čipy

M1 disponuje šířkou pěti nanometrů, což znamená, že čip od Applu je razantně menší než čip od Intelu. Současná generace čipů Intel má totiž šířku deseti nanometrů. Menší šířka struktury znamená více tranzistorů na jednotku plochy a M1 má působivých 16 miliard tranzistorů. To je téměř o pět miliard více než A14 Bionic v iPhone 12.

M1 pracuje s osmi CPU jádry. Čtyři z nich jsou takzvaná výkonnostní jádra, která jsou navržena pro čistý výpočetní výkon. Další čtyři bychom mohli označit jako spořiče energie, které by při plné zátěži měly spotřebovat jen desetinu energie, co potřebují k fungování výkonnostní jádra. MacOS poté sám rozhodne, která jádra zařízení použije.

Podle informací od Applu jsou M1 čipy velmi silné, údajně nabízí tři a půl krát vyšší výkon procesoru, pětkrát vyšší grafický výkon a až devětkrát rychlejší zpracování pro strojové učení.

Reklama
Zdroj článku:
Autorský text
Reklama